II Festiwal Piosenki Turystycznej dla Osób Niepełnosprawnych – Więcbork 13.06.2017

Dnia 13.06.2017 roku w Lasku Miejskim w Więcborku, z inicjatywy Ludmiły Piekałkiewicz-Geruzel i Magdaleny Starzeckiej, które reprezentują Stowarzyszenie „Kierunek Więcbork” oraz kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy Sylwestra Trzósło, odbył się „II Festiwal Piosenki Turystycznej dla Osób Niepełnosprawnych – Więcbork 13.06.2017”. Impreza rozpoczęła się o godzinie 10:00. Konferansjerem podczas tegorocznej gali był pan Kazimierz Rink – poeta, krytyk, dziennikarz, mieszkający w Tucholi, który wprowadził publiczność w świat piosenki turystycznej. Pierwszą melodią, która popłynęła z muszli koncertowej w kierunku licznie zgromadzonej widowni, był hymn festiwalu „Bo w Więcborku jest najlepiej”. Zespół z ŚDS Więcbork pod okiem instruktorów Anny Kamińskiej i Ireneusza Ciszewskiego odśpiewał go jeszcze kilka razy zachęcając publiczność do wspólnego wykonania.
Następnie rozpoczęły się przesłuchania, które uważnie obserwowało trzyosobowe jury festiwalu w składzie:
– Beata Kopta – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Więcborku,
– Waldemar Kuszewski – Burmistrz Więcborka,
– Tomasz Siekierka – Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Więcborku.
Wydarzenie cieszyło się jeszcze większym zainteresowaniem, niż w roku ubiegłym. Na scenie zaprezentowało się aż 16 zespołów, w skład których wchodziło 111 osób. W festiwalowych przesłuchaniach udział wzięły następujące instytucje:
• Dom Pomocy Społecznej Suchorączek,
• Domu Pomocy Społecznej Chlebno,
• Klub „Nie jesteśmy sami” z Człuchowa,
• Klub Samopomocy „Domek” z Więcborka,
• Dom Pomocy Społecznej Grudziądz,
• Zespół Szkół nr 2 w Sępólnie Krajeńskim Oddział Zamiejscowy w Więcborku,
• Środowiskowy Dom Samopomocy Tuchola,
• Środowiskowy Dom Samopomocy Grudziądz,
• Dom Pomocy Społecznej Kamień Krajeński,
• Dom Pomocy Społecznej Nakło nad Notecią,
• Środowiskowy Dom Samopomocy Janikowo,
• Środowiskowy Dom Samopomocy Świecie nad Osą,
• Środowiskowy Dom Samopomocy Żnin
• Środowiskowy Dom Samopomocy Więcbork.
Każdy uczestnik schodzący ze sceny otrzymywał okolicznościowy medal i maskotkę festiwalową – kota, przygotowanego przez panią Kazimierę Jamniuk oraz jej podopiecznych z pracowni krawieckiej ŚDS Więcbork. Śpiewającym uczestnikom towarzyszyli koledzy, opiekunowie i rodziny. W sumie bawiło się ponad 300 osób. Na każdego czekał pyszny poczęstunek. Dla nikogo nie zabrakło ciepłych kiełbasek, chleba ze smalcem i ogórkiem, popcornu, waty cukrowej i wypiekanych na miejscu ciepłych drożdżówek. W przerwach pomiędzy występami wszyscy festiwalowi goście, pod przewodnictwem niezawodnej i „zarażającej” energią pani Joanny Nowakowskiej, śpiewali piosenki, takie jak „Więcborskie Pendolino” i „Nasza Piosenka” a reprezentanci ŚDS Więcbork uczyli chętnych kroków tańców integracyjnych „Czekolada” i „Piraci”.
Na festiwalu nie zabrakło również specjalnych gości. Słysząc wesołe i skoczne nuty przywędrowały do Lasku Miejskiego dwie alpaki: Mieszko i Kokolino. Ich pojawienie się na festiwalowym placu wywołało ogromne zainteresowanie. Miłośnicy zwierząt z nieukrywaną radością głaskali je i karmili, nie brakowało też chętnych do spacerów z tymi niezwykle przyjaznymi zwierzakami.
Wzorem roku poprzedniego krajoznawstwo i turystykę promowało stoisko Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Poprzez ciekawie poprowadzone przez panią Grażynę Witczak i pana Krzysztofa Wojtkowiaka konkursy, uczestnicy poznali walory turystyczne i przyrodnicze naszego regionu. Swą obecnością zaszczycił nas również ksiądz Marcin Wierzchosławski, który nie tylko zasłuchał się w wykonywanych na scenie utworach, ale również tańczył radośnie z publicznością.
Po przesłuchaniach jury udało się na obrady a goście bawili się dalej. W oczekiwaniu na werdykt, utwory zespołu X-Weekend oraz ciekawa choreografia tancerek z pomponami porwały tłumy do wspólnej zabawy. Po dyskotekowych rytmach, trochę na uspokojenie, na scenę wstąpił pan Maciej Sury z DPS w Chlebnie ze swoim złotym saksofonem i Lasek Miejski wypełniły dźwięki znanych standardów: „In the moon”, „Viva Espana”, „Polka bawarska”, „Feelings”, „Rock and roll and track”, „Summer night”.
Po tych wszystkich pokonkursowych emocjach nadszedł czas na werdykt jury, z którym stopniowo, umiejętnie podnosząc napięcie, zapoznała publiczność pani Beata Kopta. Przyznano 5 nagród:

Osobowością artystyczną festiwalu została Elżbieta Kurmin z Klubu „Nie jesteśmy sami” z Człuchowa.

Najdłuższą drogę na festiwal przebył zespół „Rajskie nutki” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Świeciu nad Osą.

III miejsce zajął zespół „Ballada” z DPS Grudziądz.

II miejsce zdobył zespół „Stokrotka” z Klubu Samopomocy „Domek” z Więcborka.

I miejsce przyznano zespołowi „Tacy sami” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Tucholi.

Laureatom wręczono nagrody ufundowane przez firmę JOMAR z Więcborka (sklep Krystyna) oraz kwiaty ufundowane przez firmę PASJA z Więcborka. Wszyscy uradowani wracali do domów z deklaracją, że za rok z pewnością przyjadą na festiwal do Więcborka, bo przecież, zgodnie z tekstem festiwalowego hymnu – „tu jest najlepiej”. Nie pozostaje nic innego jak rozpocząć przygotowania do kolejnej edycji Festiwalu Piosenki Turystycznej dla Osób Niepełnosprawnych.

Organizatorzy składają wielkie podziękowania dla współorganizatorów, którymi byli Urząd Miejski w Więcborku, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, Stowarzyszenie „Ze Zbożem Za Pan Brat”, Międzyszkolny Klub Wolontariuszy „AMICUS” w Więcborku, Wolontariat Europejski – EVS, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Więcborku.

Festiwal był współfinansowany ze środków Burmistrza Więcborka oraz hojnie wspierających nas sponsorów:

1. Nadleśnictwo Runowo Krajeńskie.
2. Nadleśnictwo Lutówko.
3. Bank Spółdzielczy w Więcborku.
4. RONET Sp. z o.o.
5. Producent Okien i Drzwi KRZYSZTOPOL.
6. P.W. BEMIX Benedykt Mieszczak.
7. ZGK Sp. z o.o. Więcbork.
8. JOMAR – Marek Świderski
9. Więcborskie Zakłady Metalowe WIZAMOR.
10. Bar POMORZANKA.
11. MAR-KIEL Przewóz Osób.
12. EUROFASADA Karol Mejgier.
13. DARCHEM.
14. WI-KA Wiesław Karwiński.
15. Zakład Transportu i Usług Tadeusz Mroziński.
16. PASJA Dorota Piątek.
17. Bogumiła Kamińska.
18. SRI ROLNIK.
19. Zakład Usług Elektrycznych GRABINSKI.

Do zobaczenia za rok.

 

IV uroczyste Kujawsko - Pomorskie Forum Samorządowe
III Runda MP w Strykowie