Wizyta Włochów w Więcborku

7 września 2017 r. gościła w Gminie Więcbork delegacja z Włoch, której przedstawiciele reprezentują środowiska samorządowe, artystyczne oraz przemysł turystyczny. Głównym celem wizyty była wymiana doświadczeń oraz nawiązanie współpracy w zakresie promocji regionów, szczególnie pod względem turystyki i kultury.

Burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski pokazał gościom walory turystyczne naszego miasta i gminy, które w okresie letnim stanowi centrum rekreacyjno – wypoczynkowe. Grupa Włochów zwiedziła stadion miejski oraz zobaczyła przylegające ośrodki wypoczynkowe, plażę miejską wraz z kompleksem boisk sportowych, wzgórze świętej Katarzyny, strzelnicę Bractwa Kurkowego oraz kaplicę i cmentarz ofiar terroru hitlerowskiego w Karolewie. Następnie wszyscy udali się do Sali Bankietowej gdzie czekał na gości nie tylko poczęstunek. Panie należące do Hafciarskiego Koła “Igłą Malowane” (Irena Cichończyk, Anna Bujak, Teresa Kuczerepa, Aleksandra Banach i Regina Walczak) przygotowały wystawę prezentującą rękodzieła. Odwiedzający podziwiali kunsztownie wykonane obrusy, składające się z tysięcy oczek oraz mieniące się tęczą barw figurki. Frywolitki wykonane przez Panią Banach wzbudziły zainteresowanie do tego stopnia, że jedna z goszczących Włoszek postanowiła spróbować swoich sił i pod okiem instruktorki zapoznać się z tą techniką. Należy wspomnieć, iż frywolitki, to rodzaj koronki artystycznej zrobionej z cienkich nici za pomocą specjalnych czółenek lub igły i szydełka. Druga część wystawy należała do Pana Józefa Walczaka, który jest uznanym artystą w kraju i za granicą. Jego rzeźby i obrazy zawsze wprawiają w zachwyt oglądających. Po oficjalnym powitaniu włoskiej delegacji Pan Władysław Szyling – Prezes LGD “Nasza Krajna” zaprosił wszystkich na tradycyjny polski obiad.

Po smacznym poczęstunku goście udali się w kierunku Sępólna Krajeńskiego,  Iłowa a następnie zobaczyli Pałac w Sypniewie i Runowie Krajeńskim. Po zwiedzeniu obiektu udali się na wspólną kolację – „ucztę szlachecką”. Aby w niej uczestniczyć musieli przebrać się w tradycyjne polskie stroje szlacheckie.

Wśród gości, którzy odwiedzili nasz region, znalazł się Roberto Bizzo, prezydent autonomicznej prowincji Bolzano (Trydent Górna Adyga, Południowy Tyrol, 116 gmin), radny Maurizio Giuliani, członek Rady Ochrony Wenecji, prof. Marino Zancanella, przedstawiciel lokalnej organizacji turystycznej Sara Toller oraz Mirko Dematte – młody włoski artysta, który był inicjatorem wyjazdu do Polski. Mirko, gościł w naszym kraju nie po raz pierwszy, za każdym razem nawiązując nowe kontakty i rozwijając stare znajomości. Zaproszeni goście bardzo chcieli poznać walory Naszej Krajny oraz rozmawiać o rozwoju międzyregionalnej współpracy. Interesował  ich szczególnie rozwój turystyki i wymiana doświadczeń w tym zakresie.  

W spotkaniu udział wzięli: Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Elżbieta Siemiątkowska, Kierownik Biura Autoryzacji Płatności Renata Masłowska, Radca Prawny Renata Kozioł, Dyrektor Biura LGR „Nasza Krajna i Pałuki” Ewa Pierucka oraz przedstawiciele samorządów terytorialnych z naszego powiatu: Starosta Sępoleński Jarosław Tadych, Burmistrz Sępólna Krajeńskiego Waldemar Stupałkowski, Burmistrz Kamienia Krajeńskiego Wojciech Głomski, Wójt Gminy Sośno Leszek Stroiński

Serdecznie dziękujemy p. Dariuszowi Tusznio, który był obecny podczas spotkania jako tłumacz i udzielał wyczerpujących odpowiedzi na nurtujące pytania.

Grupa Włochów przebywała w regionie od poniedziałku do niedzieli (4-10 września). W organizacji wizyty uczestniczyły m.in. gmina Inowrocław, Fundacja „Orion” oraz Stowarzyszenie LGD “Nasza Krajna”. Podczas pobytu w Kujawsko-Pomorskiem nasi goście odwiedzili Biskupin, Toruń, Bydgoszcz, Chełmno, Inowrocław, gminę Inowrocław, Nakło nad Notecią, Więcbork i Sępólno Krajeńskie.

Print Friendly, PDF & Email
Najważniejsze informacje przed VI Biegiem Pamięci Karolewo-Więcbork
ZMIANA OSTRZEŻENIA !!! Ostrzeżenie meteorologiczne nr 56 - silny wiatr

Wielkość czcionki
Kontrast