Więcbork: O podróżowaniu, pielgrzymowaniu, odkrywaniu świata i własnej duszy

Zgromadzona, we wtorek przed południem, w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku, młodzież, a następnie, już w godzinach wieczornych, dorośli mieszkańcy Więcborka, którzy spotkali się w sali kameralnej więcborskiej placówki kultury, mieli okazję wysłuchać relacji księdza Tomasza Klafetki z parafialnej pielgrzymki do Włoch.

– W podróżowaniu chodzi generalnie o to, aby podjąć decyzję, zdobyć się na pewien konkretny trud, porzucić wygodę, opuścić swoje cztery kąty, w których się żyje, które sprawiają, że nasz światopogląd jest taki a nie inny i rozwinąć swoje myślenie. Zmienić swoją perspektywę i dzięki temu odkrywać świat, odkrywać to, co w tym świecie najpiękniejsze, co jest duszą tego świata, co także kryje się w nas samych, bo każda wyprawa jest także wyprawą w głąb samego siebie – mówił na wstępie ksiądz Tomasz Klafetka.

– Pielgrzymowanie ma dodatkowy aspekt, jest czymś zupełnie innym niż zwykła wycieczka czy wyprawa. Idea pielgrzymowania sięga początków tego świata. Już od momentu wygnania z Raju rozpoczyna się pielgrzymka człowieka ku temu, by na nowo spotkać Boga i odkryć kim tak naprawdę jesteśmy – zaznaczył ks. Tomasz.

Według słów ks. Tomasza, pielgrzymka, zwłaszcza ta piesza, jest nie tylko mozolną pracą pielgrzyma, ale także pracą dobrego Boga nad pielgrzymem.

Podczas przeszło godzinnej prelekcji ksiądz Tomasz opowiadał m.in. o położonym na wzgórzu, pięknym, średniowiecznym Asyżu, który, jak wiemy, związany jest z postacią św. Franciszka, o Rzymie z Forum Romanum, Koloseum, Piazza Navona, Campo de’ Fiori, Schodami Hiszpańskimi, Panteonem czy Fontanną di Trevi. Dla katolików najważniejszym punktem pielgrzymki i najważniejszym przeżyciem jest jednak obecność w Watykanie, gdzie pielgrzymi z Więcborka spotkali się z papieżem Franciszkiem.

Po spotkaniu z Ojcem Świętym, pielgrzymi z więcborskiej parafii udali się na Monte Cassino, gdzie zwiedzili benedyktyńskie opactwo, zapoznając się z żywotem świętego, nie tylko kościoła katolickiego, głównego patrona Europy, Benedykta z Nursji, którego myśl i życie streszcza się w słowach “Ora, labora et noli contristari” (Módl się, pracuj i nie bądź smutny) oraz cmentarz wojenny żołnierzy II Korpusu Wojska Polskiego, którzy pod dowództwem gen. Władysława Andersa, stoczyli tutaj jedną z najkrwawszych bitew II wojny światowej.

Na pielgrzymim szlaku nie mogło także zabraknąć, związanego z włoskim stygmatykiem i świętym kościoła katolickiego Ojcem Pio oraz kultem Świętego Michała Archanioła, położonego na Półwyspie Gargano – San Giovanni Rotondo oraz, już w drodze powrotnej, położonego nad Adriatykiem – Bari i Matery – jednego z najstarszych miast na świecie, z wydrążonymi w skałach domami, w którym Mel Gibson nakręcił swoją “Pasję”.

Wspomnienia z pielgrzymki do Włoch były, przede wszystkim, zachętą by w przyszłości samemu poznać ten piękny śródziemnomorski kraj, który kryje w sobie wiele tajemnic. Włochy to przecież kraj, w którym powstały dzieła sztuki, literatury czy architektury o światowym znaczeniu, To tutaj, na Półwyspie Apenińskim, powstały największe imperia starożytnego i średniowiecznego świata. Także dzisiaj, Włochy są jednym z najbardziej rozwiniętych krajów Europy, znanym m.in. z produkcji ekskluzywnej odzieży, a także z wspaniałej kuchni.

Warto podróżować, warto odkrywać to co piękne. Może więc do Włoch? A może, już w przyszłym roku, do Ziemi Świętej, razem z pielgrzymami z Więcborka?

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach XIX Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

Materiał: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku

 

Print Friendly, PDF & Email
Wystawa fotograficzna Pana Krzysztofa Strycharka pt. „Konie w służbie człowiekowi”.
Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu w 2017r.

Wielkość czcionki
Kontrast