Dożynki Gminne – ZAKRZEWEK 2016

Barwny korowód zaprzęgów konnych i  mechanicznych wyruszył w słoneczne sobotnie popołudnie 27 sierpnia 2016 r. spod krzyża w stronę remizy strażackiej – świetlicy wiejskiej. Starostowie Dożynek Donata Kosiniak i Maciej Wendorff dumnie podążali w pierwszym konnym zaprzęgu, tuż za nimi  zasiadł Waldemar Kuszewski Burmistrz Więcborka z Aliną Kruk Skarbnik Gminy, Anną Łańską Z-cą Przewodniczącej Rady Miejskiej oraz Waldemar Kalas Sołtys wsi Zakrzewek. Ks. Adam Kątny Proboszcz Parafii w Więcborku wspólnie z ks. Franciszkiem Kurowskim podziwiali przystrojoną przez mieszkańców wieś z kolejnej bryczki. Poza samorządowcami i mieszkańcami wsi w dożynkowym korowodzie szły delegacje sołectw z terenu gminy, które zabrały ze sobą wspaniałe, misternie wyplecione wieńce.

Punktualnie o godzinie 15.00 na przygotowanej scenie rozpoczęła się Msza Św. Dziękczynna, którą poprowadził ks. Adam Kątny wspólnie z ks. Zbigniewem Ponichterą. “Ten chleb symbolizuje wszystko to co najcenniejsze mamy od Boga, jest darem, który należy szanować, i którym należy się dzielić z innymi.” – głosił w kazaniu proboszcz.

Po wspólnej modlitwie wszystkich przybyłych gości powitali wodzireje dożynek Joanna Cieślik i Tomasz Fifielski. Burmistrz Więcborka podziękował rolnikom za ich ciężką pracę i chleb, który mamy dzięki ich całorocznym staraniom. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnego dzielenia się chlebem. Waldemar Kuszewski odebrał bochen chleba- symbolizujący owoc pracy rolników od Starostów Dożynek –  Donaty Kosiniak i Macieja Wendorff. Przy podziale dorodnych bochenków chleba otrzymał wsparcie od lokalnych samorządowców. Chleb został podzielony wśród obecnych na uroczystości gości.

Następnie Burmistrz Więcborka zwrócił się do Seniorów z Zakrzewka, którym wręczył podziękowania za zaangażowanie w codzienną pracę oraz działalność na rzecz rozwoju rolnictwa w Gminie Więcbork. Najstarszym mieszkańcom życzył również długich lat życia w zdrowiu i pomyślności.

Święto Plonów było także okazją do wręczenia okolicznościowych dyplomów „Rolnik Gminy Więcbork – Produkcja zwierzęca” oraz  „Rolnik Gminy Więcbork – Produkcja roślinna”. W pierwszej kategorii nagrodę otrzymał mieszkaniec Borzyszkowa Piotr Plutka, a w kategorii drugiej nagroda trafiła do Józefa i Michała Szczepanik.

Kluczowym elementem uroczystości dożynkowych były prezentacje wieńców, przygotowanych przez sołectwa. Dzieła, wykonane z kłosów, słomy i innych darów pól oceniła komisja w składzie: Grażyna Witczak – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Więcborku, Danuta Bernasiewicz – Przewodnicząca Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Więcborku oraz Joanna Soja-Tońska Dyrektor MGOK Więcbork. W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy Gminy Więcbork pierwsze miejsce zdobył wieniec ze Śmiłowa, ale podziękowania za trud włożony w wyplatanie dożynkowych wieńców otrzymało każde sołectwo.

Po zakończeniu części oficjalnej Wodzireje Dożynek Joanna i Tomasz zaprosili wszystkich gości do wspólnej biesiady przy suto zastawionych stołach, a wszystkich spragnionych doznań scenicznych na program artystyczny, na który złożyły się występy Zespołu Folklorystycznego Sadkowianie,

oraz specjalnie przygotowany na tę uroczystość występ dzieci z Grupy Wokalno-Teatralnej ze Szkoły Podstawowej w Zakrzewku.

Goście wydarzenia nie tylko obserwowali co dzieje się na scenie, też brali czynny udział w zabawie. Tancerze z Sadek poprowadzili tanecznego węża i zaprosili do tanecznego kółeczka, do wspólnej zabawy nie trzeba było długo namawiać. Część gości chętnie zaglądała do strefy gastronomicznej. Tam można było posilić się domowym bigosem, karkówką, zupą grochową oraz domowymi ciastami, kiełbasą z grilla, chlebem ze smalcem i innymi smakołykami. W pałaszowaniu smakołyków nie przeszkodził zebranym nawet pokaz ZUMBY, który poprowadziła Agnieszka Dąbrowska, zachęcając do aktywnego trybu życia i uprawiania sportu. W działaniach tych poparli Panią Agnieszkę gospodarze dożynek Waldemar Kuszewski i Waldemar Kalas, którzy dzielnie próbowali dorównać dziewczynom podczas sportowego tańca.

Organizatorzy pomyśleli również o najmłodszych uczestnikach imprezy dożynkowej. Specjalnie dla nich stanęła ogromna  dmuchana zjeżdżalnia, pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku zorganizowali strefę malucha gdzie każde dziecko mogło skorzystać z przygotowanych atrakcji. Powodzeniem cieszyło się również stoisko Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, gdzie pod czujnym okiem Mirosława Łebek dzieci rozwiązywały przyrodnicze konkursy za które otrzymywały nagrody. Dla nich też Bank Spółdzielczy w Więcborku przygotował stoisko z ulubionym asortymentem dzieciaczków w każdym wieku, była wata cukrowa i popcorn oraz napoje.

Wszystkim mieszkańcom Zakrzewka należą się ogromne brawa za dekorację wsi, zaskoczyli przyjezdnych niezwykłymi dekoracjami. Przybyli goście już od samego wjazdu do wsi podziwiali pięknie przystrojone ogródki i zagrody. Dożynkowe kukły to postacie stworzone oczywiście ze słomy. Miejscowi gospodarze odziali je w stare koszule, robocze spodnie, czy ludowe stroje. Usadzone przy stole, na przystankowej wiacie czy rowerze stanowiły prawdziwą ozdobę dożynkową.

Do Zakrzewka zjechały tłumy mieszkańców z całej Gminy Więcbork, każdy znalazł tu coś dla siebie. Było gwarno i radośnie, słoneczna pogoda dopisywała biorącym udział w dożynkach.

A potem… potem nadszedł czas na równie ciekawą część nieoficjalną, czyli zabawę taneczną do białego rana przy dźwiękach kapeli podwórkowej NoToCyk ze Złotowa i zespołu Mini MAX również ze Złotowa.


Gospodarzami tegorocznych Gminnych Dożynek byli mieszkańcy Zakrzewka z sołtysem Waldemarem Kalas na czele. W przygotowanie dożynkowej biesiady zaangażowała się: Rada Sołecka oraz panie z Kół Gospodyń Wiejskich w Zakrzewku, Nowym Dworze i Zakrzewskiej Osady. Jak zawsze można było liczyć na nieocenioną pomoc strażaków z OSP Zakrzewek. Przy organizacji święta plonów tradycyjnie pomagał Burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski, Kierownik Referatu ds. Ochrony Środowiska, Leśnictwa i Dróg – Tomasz Fifielski oraz pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Zbiórka przepracowanego oleju.
Msza Św. w Karolewie

Wielkość czcionki
Kontrast