Benefis zespołu Rym-Cym-Cym

To miało trwać chwilę moment może 5 lat – a my jesteśmy, trwamy, będziemy słowa piosenki „Piotr” – skierowane dla Piotra Skrzyneckiego twórcy kabaretu Piwnicy pod Baranami- towarzyszył benefisowi zespołu Rym-Cym-Cym działającego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Więcborku od pięciu lat.

Ta okrągła rocznica działania zespołu stała się artystycznym wydarzeniem dla aktorów zespołu oraz wpisała się w kalendarz udanych imprez kulturalnych naszego miasta.

A wszystko zaczęło się od projektu MGOPS w Więcborku. Aktywna Gmina to projekt, który miał za zadanie aktywizować seniorów poprzez twórcze działania- stąd zapewne pomysł a może teatr. Silne wsparcie dyrektora MGOPS w Więcborku Tomasza Siekierki i koordynatora projektu Izabeli Szmaglińskiej i Barbary Patyny by utworzyć grupę teatralną i wystawiać spektakl z udziałem seniorów okazał się strzałem w dziesiątkę. I tak powstała grupa teatralna Rym-Cym-Cym jej pierwszy spektakl pod tym samym tytułem co projekt „Aktywny Senior – Aktywna Gmina”. Sztuka pełna humoru ukazująca perypetie MGOPS-u, który musi się rozliczać z dotacji unijnych by otrzymać następne. Specjalna kontrola musi dokonać oceny. Na polecenie dyrektora MGOPS teatr ma pokazać wszystkie formy działalności w klubie Seniora w pełnej okazałości a więc taniec, teatr, poezja, piosenka itp., ale od samego początku wszystko się sypie. „Jezioro Łabędzie” zostaje „splądrowane” przez zaborczego i złośliwego Czarnego Łabędzia, Smok szukający dziewic ryczy niemiłosiernie z ich braku, kapturek terroryzuje wilka a Rachela dama polskiej poezji wysadza „korki” – jednym słowem ciemno i głucho wszędzie. Tylko cichy głos kamerzysty i pytanie do pani reżyser grać dalej?- zapytuje zespół i mobilizuje do gry „Rym-Cym-Cym trala la – idziemy przez życie w podskokach, kończy się tymi słowami zabawna sztuka. I tak zostało do dzisiaj. Wspólny pierwszy spektakl był pewnym przełamaniem obaw i nieśmiałości początkujących aktorów i odpowiedzią na pytanie czy to co robimy jest potrzebne? Okazało się, że jak najbardziej tak!, ponieważ ta wspólna praca zjednoczyła grupę ludzi w jeden zespół i stała się iskrą do rozpalenie wielkiej pasji, miłości do teatru, do wspólnego tworzenia, wspólnej zabawy. Zespół jedna grupa teatralna działa od 5 lat. Aktywnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych. Czterokrotnie uczestniczył z premierą w Wojewódzkim Przeglądzie Artystycznym w Raciążku, w roku 2015 został zaproszony do udziału w Wojewódzkim Przeglądzie Artystycznym ARS w Bydgoszczy. Aktywnie uczestniczył w ważnych wydarzeniach kulturalnych oraz uroczystościach dociera do ludzi oczekujących ciepłych słów, zabawy, wsparcia. Potrafi rozbawić każdą widownię, zarazić optymizmem. I to dobre, bo ludzi których łączy pasja, wspólnego działania zabawy i fascynacji teatrem nie jest w stanie zatrzymać ani choroba, ani tęgi mróz czy ulewa. Są zawsze punktualni, systematyczni z pełną 100% frekwencją.

Pomysł na założenie stałej grupy teatralnej okazał się strzałem w dziesiątkę, zespół Rym-Cym-Cym na stałe wpisał się w artystyczne życie naszej społeczności. Podczas Benefisu zespół w humorystyczny sposób pokazał zabawne fragmenty swoich premier. Znakomici aktorzy wspierani przez grupy teatralne działające w MGOK Stuk-Puk, PINEZKA- udowodnili, że teatr jest dziedziną sztuki, która uczy, bawi i doskonale łączy widownię. Scenariusz imprezy był więc wspólną zabawą nieprzewidywalnych sytuacji przeplatanych specjalnie napisanych na tę okoliczność piosenkami pełnymi humoru w wykonaniu profesjonalistów Joannę Nowakowską, która doskonale rozbawiła widownię i artystów na scenie oraz przez Agatę Pufal i Wesołe Nutki- zespół wokalny działający przy MGOK w Więcborku. Teatr Rym-Cym-Cym przedstawił na scenie swój ostatni spektakl „Teatr Kaput”. Historię pewnego telegramu od burmistrza, który rozwiązuje teatr Rym-Cym-Cym jaki jest finał – oczywiście pełen humoru i zaskakujących sytuacji. Sztuka rozbawiła widownie i wytworzyła atmosferę wspólnego uczestnictwa w zabawie, wspólne śpiewani i oczywiście zasłużone oklaski. Na zakończenie benefisu na wszystkich czekał wyśmienity tort, który osłodził podniebienia artystów i szacowną widownię. Benefis dla zespołu był pewnym podsumowaniem swojej twórczości ale również podziękowaniem kierowanym dla widowni, która trwa i oklaskuje zespół. Benefis jest również pewnym artystycznym spoiwem dla tej grupy i potwierdzeniem, że każdy wiek jest dobry by odnaleźć swoją pasję, która łączy, rozwija i wzbogaca.

Zespół dziękuje z całego serca tym, którzy przybyli na uroczystość za wszystkie miłe słowa wsparcia, kwiaty, upominki oraz za dużą dozę tolerancji dla zespołu po obejrzeniu sztuki „Teatr Kaput” Burmistrzowi Waldemarowi Kuszewskiemu, Przewodniczącej Rady Miejskiej Grażynie Witczak, Wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej Annie Łańskiej, Dyrektorowi MGOPS w Więcborku Tomaszowi Siekierce, Wicedyrektorowi MGOPS w Więcborku Izabeli Szmaglińskiej, Wicestaroście Andrzejowi Marachowi, Dyrektor MGOK w Więcborku Joannie Soja-Tońskiej i pracownikom, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Więcborku Ludmile Piekałkiewicz-Geruzel, zespołowi Wesołe Nutki oraz Agacie Pufal, Joannie Nowakowskiej za prowadzenie zabawy, Barbarze Patynie za współpracę, aktorom najmłodszym benefisu- Mateuszowi Kowalskiemu, Wiktorii Obara, zespołowi teatralnemu STUK-PUK Julii Drzewieckiej, Dominice Lewandowskiej, Martynie Żołądkiewicz, Hannie Grochowskiej oraz ukochanej widowni za to, że pozwala naszym artystom bawić się w teatr i rozwijać swoją twórczą pasję. A oto aktorzy Teatry Rym-Cym-Cym: Teresa Górna, Helena Siuda, Maria Krause, Halina Klainowska, Maryla Kustosz-Michalska, Zofia Lange, Bogumiła Senska, Irena Sabatowska, Barbara Adamska, Elżbieta Begiert, Maryla Wyrobek, Mirosława Grabowska, Jerzy Pikulik, Tadeusz Hlinka, Karol Kotek.

Kochani! Wszystkiego najlepszego, dalszych sukcesów na scenie, zdrowia i pomyślności, niech żyją mam 200 lat.

Instruktorem i reżyserem, autorem scenariuszy od pięciu lat jest Renata Bloch.

 

Print Friendly, PDF & Email
Serdeczne życzenia z okazji Dnia Kobiet
Wystawa prac Jolanty Surma oraz warsztaty z makramy

Wielkość czcionki
Kontrast