Pożyteczne owady na start!

         29 maja 2017 w pasiece prezesa Koła Pszczelarzy w Więcborku Zbigniewa Chmielewskiego rozpoczął się VI Festiwal Ekologiczny „Zielono Mi” – Pożyteczne Owady.  Na prelekcje przybyły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zakrzewku oraz Zespołu Szkół w Sypniewie. Ciekawy wykład, interesujące zajęcia praktyczne oraz degustacja miodu bardzo spodobały się uczestnikom.

Piękna pogoda, pozytywne nastawienie i chęć dbania o środowisko przyciągnęło na zajęcia do Pasieki państwa Chmielewskich głodnych wiedzy i pysznego miodu uczniów pobliskich szkół. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Zakrzewka dodatkowo promowali turystykę rowerową, która zdecydowanie poprawia stan naszego środowiska. Po wyczerpującej podróży każdy mógł liczyć na chwilę wytchnienia w pięknych okolicznościach przyrody.

Na początek prezes Koła Pszczelarzy w Więcborku Zbigniew Chmielewski wraz z żoną Panią Heleną i zaprzyjaźnionymi pszczelarzami z okolicy przeprowadził interesującą prelekcję na temat tego jak zachowywać się w pasiece, aby nie stresować pszczół i nie przeszkadzać im w ciężkiej, codziennej pracy. Mówił o tym jak bardzo potrzebne są nam pszczoły w życiu, ile dobrego robią dla naszego środowiska, ile żyją, czym się zajmują podczas swojego krótkiego życia, oraz o zdrowotnych walorach miodu i jego pochodnych.

Największym zainteresowaniem cieszyło się aktywne uczestnictwo w pracy pszczelarza. Podczas zajęć zademonstrowano jak wygląda ul, oglądaliśmy na plastrze miodu pszczoły oraz rozpoznawaliśmy ich matkę. W innym pokazowym okienku widzieliśmy trutnie, które można było wziąć sobie na rękę, aby chodziły po odważnym ochotniku. Jak się okazało pszczoły i trutnie są bardzo spokojne i nie skore do żądlenia.

Wszyscy chcieli uczestniczyć w miodobraniu czyli wybieraniu ramek z ula. Chętni musieli przyodziać specjalne pszczelarskie stroje, by nikomu nic się nie stało. Podczas tej czynności każdy zachował szczególną ostrożność, zastosował się do poleceń i wskazówek doświadczonych pszczelarzy, dzięki czemu udało się zebrać ramki ociekające miodem. Następnie specjalnymi szpachelkami zdejmowaliśmy wosk, a ramki z samym już miodem wkładaliśmy do wirówki, z której odwirowaliśmy  gotowy do spożycia miód. Po skończonej pracy każdy mógł posmakować miodu, który sam zebrał. A jak wiadomo na świeżym powietrzu wszystko smakuje bardziej i apetyt większy więc miód miał ogromne powodzenie wśród uczestników zajęć. Oczywiście nie obyło się bez słodkiego poczęstunku w postaci przepysznej drożdżówki z rabarbarem, upieczonej przez przemiłe panie z Koła Pszczelarzy w Więcborku, polanej świeżutko zebranym miodem, mmm…. pychota.  Dużym zainteresowaniem cieszyło się również ognisko, przy którym wszyscy ochoczo zasiedli i piekli kiełbaski.

Wiedza jaką zdobyła młodzież podczas tak atrakcyjnych zajęć na pewno zaowocuje w przyszłości poprawieniem jakości życia pszczół, a tym samym jakości spożywanych przez nas produktów spożywczych.

Wszystko to nie mogłoby się odbyć gdyby nie wsparcie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, Burmistrza Więcborka, zaangażowania Koła Pszczelarzy w Więcborku oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku.

Print Friendly, PDF & Email
Zmiana godzin przyjmowania interesantów w Dziale Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych
Dla Matki, Mamy, Mamusi...

Wielkość czcionki
Kontrast