Msza Święta w Karolewie

Jak co roku w pierwszą niedzielę września na cmentarzu cywilnych ofiar II wojny światowej w Karolewie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni hitlerowskiej.

Obecne delegacje złożyły wiązanki i znicze przy tablicach pamiątkowych, a Burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski wygłosił przemówienie,  w którym wspomniał o obozie koncentracyjnym dla internowanych z terenu Krajny. Licznie przybyli mieszkańcy z terenu gminy Więcbork również swoją obecnością uświetnili uroczystość oraz oddali hołd pomordowanym.

Mszę Świętą w intencji ofiar koncelebrował Proboszcz Parafii p.w. Św. Jakuba Apostoła w Wielowiczu ks. Janusz Dróżkowski.

 

Przypomnijmy:

W miejscowości Karolewo jesienią 1939r. na terenie pobliskiego majątku ziemskiego, należącego do Wacława Łuczyńskiego, Selbatachutz zorganizował prowizoryczny obóz dla inetrnowanych. Trafili do niego mieszkańcy powiatu sępoleńskiego oraz sąsiednich powiatów, aresztowani w pierwszych miesiącach niemieckiej okupacji w związku z tzw. akcją “etnicznego oczyszczania przedpola”. W obozie byli głodzeni, zmuszani do wyczerpującej pracy i poddawani nieludzkiemu traktowaniu. Większość z osadzonych tam rozstrzelano w pobliskim lesie, podczas powojennych ekshumacji odnaleziono zwłoki 1781 ofiar zamordowanych w obozie jesienią 1939r. Część źródeł podaje, że liczba ofiar mogła sięgać nawet kilku tysięcy. Obóz w Karolewie uznawany jest za jedno z największych miejsc kaźni ludności polskiej na Pomorzu w okresie II wojny światowej.

Print Friendly, PDF & Email
Przebudowa ul. Pomorskiej
Dożynkowa Msza Św.

Wielkość czcionki
Kontrast