Informacja dot. odbudowy obiektów budowlanych uszkodzonych po nawałnicach

Szanowni Państwo,

w związku z licznymi pytaniami dotyczącymi odbudowy obiektów budowlanych, które uległy uszkodzeniu w wyniku działań żywiołu (np. nawałnicy, która przeszła przez nasz teren z 11/12 sierpnia br.) przedstawiamy poniżej zasady odbudowy.

Zasady odbudowy uszkodzonych obiektów budowlanych reguluje ustawa z dnia 11 sierpnia 2011 roku o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (Dz.U.2016.1067 tj. z dnia 20.07.2016).

Według uproszczonych zasad nie wymaga zgłoszenia  i uzyskania pozwolenia na budowę organowi administracji architektoniczno – budowlanej (OAAB) m.in. remont i odbudowa uszkodzonych w wyniku działania żywiołu obiektów budowlanych o kubaturze mniejszej niż 1000 m³ i nie wyższych niż 12 m nad poziom terenu oraz innych obiektów budowlanych wymienionych w art. 29 ust. 1 ustawy Prawo budowlane.

Zgłoszenie OAAB wymaga odbudowa obiektów wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy Prawo budowlane z wyjątkiem obiektów gospodarczych i składowych, usytuowanych na działkach siedliskowych.

Zgłoszenie do OAAB winno zawierać:

  • zakres i sposób wykonania robót budowlanych,
  • szkice lub rysunki,
  • w przypadku odbudowy obiektu w innym miejscu lub o innych wymiarach wymagany jest projekt budowlany.

Kujawsko – Pomorska Okregowa Izba Inżynierów Budownictwa w Bydgoszczy zadeklarowała pomoc techniczną po tzw. kosztach. Koszty zaproponowanych usług technicznych, poza kosztami delegacji- dojazdu samochodem prywatnym wynosić będą:

  • w przypadku czynności nie wymagających zgłoszenia ani pozwolenia na budowę – zostanie opracowany raport zawierający warunki techniczne wykonania robót; Zaproponowana kwota: 100 zł/ za 1 pobyt dla każdej niezbędnej branży – osoby (na podstawie umowy o dzieło);
  • w przypadku odbudowy budynku na zgłoszenie lub rozbiórkę budynku na zgłoszenie – zostanie opracowany raport zawierający warunki wykonania robót budowlanych lub rozbiórki z niezbędnymi szkicami i opisem technicznym. Zaproponowana kwota: 100 zł/ za 1 pobyt dla każdej niezbędnej branży – osoby + ryczałt 300 zł (na podstawie umowy o dzieło);
  • w przypadku odbudowy budynku na podstawie decyzji administracyjnej (pozwolenie na budowę) – zostanie opracowany raport zawierający, m.in. uzasadnienie opracowania projektu architektoniczno – budowlanego. Zaproponowana kwota: 100 zł/ za pobyt każdej niezbędnej branży – osoby (na podstawie umowy o dzieło) + koszt opracowania projektu architektoniczno – budowlanego, który zostanie ustalony indywidualnie w zależności od rozmiaru uszkodzeń i zaangażowania branżowego.

Kontakt osób chcących skorzystać z pomocy technicznej z przedstawicielami Izby nawiązuje Burmistrz lub Wójt, który sporządza wykaz osób zainteresowanych pomocą techniczną, ustala termin i miejsce spotkania oraz deleguje na umówione spotkanie przedstawiciela Gminy.

 

Print Friendly, PDF & Email
Gmina Więcbork otrzymała dofinansowanie na „Klub samopomocy dla mieszkańców Gminy Więcbork”.
Super Puchar Krajny w Baszkę rozstrzygnięty

Wielkość czcionki
Kontrast