Bezpieczne rondo w Więcborku oficjalnie otwarte

We wtorek (14 sierpnia) w trakcie Dni Więcborka oficjalnie otwarto nowe rondo na połączeniu dwóch dróg wojewódzkich. Inwestycja sfinansowana przez Urząd Marszałkowski kosztowała blisko 2 mln zł. Zdecydowanie poprawiła bezpieczeństwo na połączeniu dwóch dróg wojewódzkich.  Teraz gmina nada rondu  oficjalną nazwę. Są dwie propozycje dotyczące nazwy. Jedna z nich ma przypominać o polskich patriotach, którzy zginęli w czasie okupacji w obozie dla internowanych w Karolewie.  

Uroczyste otwarcie ronda rozpoczęło się od jego poświecenia przez Proboszcza Parafii Więcborka ks. Adama Andrzejczak oraz modlitwy o bezpieczne jego użytkowanie.

– Budowa ronda rozwiązała problem ruchliwego, trudnego i potencjalnie kolizyjnego skrzyżowania w Więcborku. To kolejne zadanie drogowe realizowane na trasie łączącej m.in. Kcynię, Nakło, Sępólno Krajeńskie i Tucholę. Przygotowujemy też kolejne inwestycje na tej drodze, między innymi modernizację odcinka z Sępólna Krajeńskiego do Tucholi – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

 Nowe rondo połączyło dwie drogi wojewódzkie: nr 241 (łączącą m.in. Nakła z Sępólnem Krajeńskim) oraz nr 242 (biegnąca od Więcborka w kierunku Wyrzyska). Wcześniej istniało tam skrzyżowanie z tak zwanym pierwszeństwem łamanym, na którym dochodziło często do kolizji.

Na nowym skrzyżowaniu z wyspą centralną przeciwne pasy ruchu rozdzielają wysepki. Na wlocie od strony zachodniej zlokalizowano przejście dla pieszych. Wyspę centralną wyniesiono o około 80 centymetrów ponad poziom jezdni – takie rozwiązanie skłania kierowców do ostrożniejszego wjazdu. Wokół ronda powstały też chodniki ułatwiające m.in. dojście w kierunku cmentarza. Rozbudowano również oświetlenie – zamiast dwóch lamp skrzyżowanie oświetla teraz 9 latarni ledowych. Obecnie gmina prowadzi inwestycję związaną z utwardzeniem terenu przy cmentarzu,  bezpośrednio przy rondzie. Ułatwi on parkowanie osobom odwiedzającym pobliski cmentarz.

W trakcie uroczystego otwarcia inwestycji  Burmistrz Więcborka, Waldemar Kuszewski zaprezentował też propozycję nadania oficjalnej nazwy nowemu rondu. – Są obecnie dwie propozycje. Jedna związana jest z historią Runowa Młyn i rezydencją prezydenta Ignacego Mościckiego. Druga związana jest z wydarzeniami 1939 roku. W tymże roku w Karolewie istniał niemiecki obóz zagłady Selbstschutz Westpreussen, w którym zamordowano co najmniej 2 tysiące osób – polskich patriotów. Nie ukrywam, że propozycja godnego uczczenia pamięci ofiar tego obozu jest mi bliższa. Ostateczną decyzję co do nazwy nowego ronda podejmie Rada Miejska  na sierpniowej sesji – podkreślał burmistrz.

Inwestycja finansowana była ze środków własnych województwa kujawsko-pomorskiego. Kosztowała 1,9 mln zł. Otwarcie ronda było częścią obchodzonych w sierpniu Dni Więcborka. Dla najmłodszych mieszkańców miasta zorganizowana została też ciekawa lekcja bezpieczeństwa w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku, na której dzieci poznawały zasady ruchu drogowego i bezpiecznego poruszania się po ulicach.

W uroczystości wzięła udział Przewodnicząca Rady Miejskiej w Więcborku Pani Grażyna Witczak, Radni Rady Miejskiej w Więcborku, Starosta Sępoleński Jarosław Tadych, Wicestarosta Sępoleński Andrzej Marach oraz Zastępca Burmistrza Sępólna Krajeńskiego Marek Zieńko.

Na terenie Więcborka, dzięki współpracy z władzami Więcborka, jeszcze w tym roku planowany jest także II etap remontu nawierzchni ul. Mickiewicza. Oba zadania wpisują się w pakiet inwestycji wojewódzkich na drodze wojewódzkiej nr 241. Odcinki od miejscowości Wiele w kierunku Nakła przebudowane zostały w poprzednich latach w oparciu o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Z tych środków zmodernizowano również most na rzece Orlej pod Więcborkiem oraz dofinansowano budowę obwodnic Nakła i Mroczy. Pod Kcynią zainstalowano natomiast punkt preselekcji ułatwiający namierzanie przeciążonych pojazdów, które przyspieszają degradację dróg. W czerwcu ubiegłego roku otwarte zostało natomiast nowe rondo w Kcyni na połączeniu z drogą wojewódzka nr 247. Przygotowywana jest również  koncepcja (program funkcjonalno-użytkowy) niezbędny do modernizacji  kolejnego odcinka tej trasy pomiędzy Sępólnem Krajeńskim i Tucholą.

 

Print Friendly, PDF & Email
Woda warunkowo zdatna do picia w Runowie Kraj.
Zakaz wstępu do lasu w zarządzie Nadleśnictwa Lutówko

Wielkość czcionki
Kontrast