Półkolonie zimowe w Bibliotece

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku w dniach 21-01-2019 do 25-01-2019 zorganizowała półkolonie zimowe. W więcborskiej książnicy swój wolny czas spędzało 16 dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Każdego dnia przygotowano dla nich moc atrakcji.

Biblioteka to przede wszystkim książki – czyli  ćwiczenie i rozwijanie własnego umysłu, dlatego już pierwszego dnia nie zabrakło łamigłówek i rebusów. Codziennie podczas zajęć najmłodsi wspólnie czytali utwory wspólnie wybrane z bogatego księgozbioru biblioteki. Po wysiłku intelektualnym pociechy przyjemnie bawiły się i uczestniczyły w animacjach przygotowanych przez pracowników biblioteki. Każdego dnia półkolonii dzieci przygotowywały się do uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka, którą zaplanowano na piątek.

Kulminacyjnym punktem poniedziałkowych zajęć okazała się wizyta Pani Grażyny Witczak z Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Pociechy dowiedziały się wówczas bardzo wiele o potrzebie szanowania środowiska naturalnego. Z zaciekawieniem słuchały jak długo rozkładają się poszczególne rodzaje odpadów, jak również o tym, że większość z nich można przetworzyć. Pani Grażyna nauczyła dzieci, jak przy pomocy specjalnego urządzenia, ze zużytych puszek po napojach stworzyć przepiękne ozdoby. Najmłodsi postanowili, że przekażą je swoim babciom z okazji ich święta.

W czasie wtorkowych zajęć uczestnicy musieli wykazać się wytrwałością i zaangażowaniem bowiem w dalszym ciągu przygotowywano niespodzianki dla najbliższych. Były to zaproszenia na piątkową uroczystość ku czci ukochanych seniorów. Zaproszenia z zewnątrz przypominały książkę zaś środek krył tekst ukryty pod folią wypełnioną kolorowymi wzorami. Owe gwiazdki, kółka, i inne najprzeróżniejsze ozdoby dzieci wykonały przy pomocy specjalnych dziurkaczy. Pociechy po raz kolejny mogły zadbać o środowisko bowiem materiały wykorzystane do zaproszeń nie były na ten cel specjalnie zakupione – zaproszenia wykonano „techniką recyklingu”. Tego dnia znalazł się również czas na zabawę. Niekwestionowanym zwycięzcą wszystkich konkurencji był z pewnością mini-turniej karaoke.

W środę biblioteka stała się studiem filmowym. Aktorami zostali uczestnicy zajęć. Dzieci recytowały przed kamerą wiersze dedykowane dla zaproszonych na uroczystość seniorów. Z poszczególnych fragmentów zmontowany został film na piątkową uroczystość. Natomiast w czwartek w ramach przygotowań do planowanego  spotkania z seniorami wykonywano maski przedstawiające babcie i dziadków. Dzieci musiały wycinać okulary, wąsy, usta i włosy a następnie stworzyć portrety swoich bliskich.

W bibliotece zawsze jest ciekawie a czas biegnie tu bardzo szybko i tak nadszedł ostatni dzień półkolonii. Dniem kulminacyjnym był piątek. Wówczas naszą książnicę odwiedził Jacek Grabowski z warsztatami kulinarnymi. Pod jego kierunkiem najmłodsi przygotowywali pizzerki. Po upieczeniu i zjedzeniu smakołyków przyszedł czas na przygotowanie drożdżówek. Musiały być gotowe jak najszybciej bowiem przewidziano je jako poczęstunek dla babć i dziadków. Wytężona praca przyniosła nadspodziewane efekty – drożdżowe łakocie wyrosły w piekarniku niezwykle okazałe. Cieszyły nie tylko oczy ale także podniebienia dzieci i ich ukochanych najbliższych. Podczas wspólnego spotkania obejrzano wcześniej nagrany film, zawierający życzenia dla gości biblioteki. Był to dla wszystkich niezwykle wzruszający moment. Niejednej osobie zakręciła się łza w oku. Babcie i dziadkowie zostali tego dnia poddani testowi na znajomość wnucząt – w zabawnych konkurencjach sprawdzili, jak dobrze znają swoje pociechy. W nagrodę dzieci obdarowały seniorów wykonanymi wcześniej pracami.

Półkolonie zimowe 2019 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku można z pewnością nazwać udanymi.

Print Friendly, PDF & Email
Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 13/2019 - Oblodzenie
Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 12/2019 - opady marznące

Wielkość czcionki
Kontrast