A mnie jest szkoda lata- wystawa rękodzieła w więcborskiej bibliotece.

Dnia 16 listopada w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miała miejsce ekspozycja zatytułowana A mnie jest szkoda lata.
Na wstępie należy wspomnieć o niecodziennej oprawie towarzyszącej wystawie. Jej autorami są uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy- to kwiaty wykonane z kolorowego papieru. Użyte kolory harmonijnie komponują się z eksponatami, a także zgodnie z tytułem wystawy, przypominają oglądającym o lecie.
Obecni w bibliotece mogli obejrzeć frywolitki pani Aleksandry Banach. To rodzaj koronki artystycznej zrobionej z cienkich nici za pomocą czółenek lub igły i szydełka. Pomysły artystka czerpie z literatury lub wciela w życie własne projekty. Frywolitki przez nią wykonywane są bardzo kosztowne- pani Aleksandra używa bowiem złotych i srebrnych nici.
Pan Józef Walczak zaprezentował swoje rzeźby oraz obrazy. Jego ulubionym materiałem jest lipa. Materiał przed obróbką musi być zupełnie suchy bowiem w innym przypadku mogą na nim powstać bruzdy i pęknięcia. Tematyka prac pana Józefa to przede wszystkim motywy sakralne w tym figurki aniołów, Chrystus Frasobliwy, płaskorzeźby a także szopki świąteczne, które znane są w całym kraju.
Pani Teresa Kuczerepa jest autorką różnego rodzaju chust zdobionych haftem krajeńskim, obrusów a nawet sztandarów. Wykonanie jednej pracy może trwać nawet 3 miesiące. W swojej pracy stosuje haft makowski biały oraz hafty cieniowane.
Pani Irena Cichończyk zajmuje się koronką wykonywaną na drutach. Jej pracy sprzyja okres zimowy- wówczas to powstaje najwięcej dzieł. Praca nad jednym obiektem trwa około miesiąca- kilka godzin dziennie. Jest ona niełatwa- oczka muszą być równe, a wszystkie tworzą wyszukany wzór. Jako materiał pani Irena wykorzystuje nici bawełniane i syntetyczne.
Po części oficjalnej miała miejsce interesująca i bardzo owocna dyskusja. Wymieniano cenne doświadczenia, a także wspominano wieloletnią już przecież działalność poszczególnych artystów. Goście zwiedzający wystawę zainteresowali się kronikami prowadzonymi przez poszczególnych rękodzielników. Wszystkie strony wypełnione są zdjęciami, pamiątkowymi folderami, a przede wszystkim- co najcenniejsze dla artystów- wpisami ludzi oglądających rękodzieło.
Wystawę pt.: A mnie jest szkoda lata można zwiedzać w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku do końca listopada.

Marcin Łangowski

Print Friendly, PDF & Email
Mikołaj z wizytą na Więcborskim Rynku
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przestrzega przed oszustami kradnącymi dane osobowe.

Wielkość czcionki
Kontrast