Komunikat Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sępólnie Kraj.

UWAGA ROLNICYOd dnia 1 stycznia 2016 r. można sprzedawać produkty żywnościowe wytworzone z własnych surowców, bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej. Przedmiotowa działalność nie będzie podlegała rejestracji w CEIDG.

W wyniku nowelizacji ustawy o PIT przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu od dnia 01 stycznia 2016 r. są uznawane za przychody z tzw. innych źródeł. Podstawową formą opodatkowania takich przychodów jest opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej, czyli 18% lub 32% w zależności od wysokości przychodów.

Rolnicy osiągający przychody z ww. źródeł mają również możliwość wyboru opodatkowania w formie uproszczonej na podstawie znowelizowanej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych tj. przy zastosowaniu stawki w wysokości 2% przychodów.

Rolnik chcąc skorzystać ze zryczałtowanej formy opodatkowania, obowiązany jest do 20 stycznia br. złożyć Naczelnikowi Urzędu Skarbowemu oświadczenie o wyborze takiej formy opodatkowania. Przychody z takiej działalności rolnik, rozliczać będzie po zakończeniu danego roku na formularzu PIT-28.

Osoby, które zdecydują się na taką działalność i uzyskają przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych, będą musiały prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży. Taka ewidencja sprzedaży powinna zawierać co najmniej następujące dane: numer kolejnego wpisu, datę uzyskania przychodu, kwotę przychodu, przychód narastająco od początku roku.

Ustawodawca, oprócz wspomnianej ewidencji, wprowadził też kilka dodatkowych warunków, które rolnik decydujący się na sprzedaż bezpośrednią powinien spełniać tj.:

  • sprzedaż nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej lub na rzecz osób fizycznych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej,
  • przetwarzanie produktów roślinnych i zwierzęcych i ich sprzedaż nie odbywa się przy zatrudnieniu osób na podstawie umów o pracę, umów – zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze,
  • sprzedaż następuje wyłącznie w miejscach, w których produkty zostały wytworzone, lub na targowiskach,
  • podatnik nie uzyskał innych przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

 

Więcej informacji w powyższym zakresie można uzyskać w Urzędzie Skarbowym w Sępólnie Krajeńskim – numer telefonu 0523888321.

Print Friendly, PDF & Email
Ostrzeżenie meteorologiczne nr 5
Ferie w MGOK

Wielkość czcionki
Kontrast