Pomoc dla Ukrainy

Anonimowa ankieta dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną przygotowana przez MSWiA – mająca na celu zdiagnozowanie ich potrzeb, obecnej sytuacji rodzinnej i materialnej, a także ich planów na przyszłość.

——————————————————————————————————————–

Egzaminy magisterskie dla obywateli Ukrainy w Polsce

————————————————————————————-

W imieniu Konsula Honorowego Ukrainy Pana Krzysztofa Sikory oraz Wojewody Kujawsko-pomorskiego, a także Fundacji Gaudeamus, która prowadzi Projekt ,,Pomagamy lokalnie” zapraszamy na spotkanie informacyjno-doradcze z Uchodźcami z UA

Spotkanie odbędzie się 27 czerwca 2022r. o godz. 12.00 w centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Rybackiej 11A w Więcborku.

Z ramienia Fundacji Gaudeamus oraz Pana Konsula Honorowego Ukrainy w spotkaniu uczestniczyć będą przedstawiciele Regionalnego Punktu Informacyjno-Doradczego działającego przy Konsulacie Honorowym Ukrainy (Bydgoszcz, Kampus Wyższej Szkoły Gospodarki, ul Garbary 2, 52 567 07 86), w tym osoby biegle władające językiem ukraińskim.

Celem spotkania jest:

·       przedstawienie aktualnego zakresu działań i uprawnień Konsula Honorowego,

·       informacja nt. współpracy Konsula Honorowego z organami Ukrainy na terenie Polski tj. z Konsulem Generalnym UA w Gdańsku,

·       omówienie zakresu wsparcia oferowanego Uchodźcom przez Konsulat Honorowy w Bydgoszczy oraz instytucje współpracujące z Konsulem Honorowym (przedstawienie oferty),

·       omówienie zakresu wsparcia oferowanego przez Regionalny Punkt Informacyjno-Doradczy (przy Konsulacie Honorowym w Bydgoszczy),

·       wsparcie uchodźców działaniami wolontariuszy (konsultacje w sprawach zgłaszanych podczas spotkania).

——————————————————————————————————–

6, 7 i 8 kwietnia 2022 r. Konsulat Ukrainy w Gdańsku będzie prowadzić konsularną obsługę obywateli ukraińskich w województwie kujawsko-pomorskim.

6-7 kwietnia 2022 r.:

Miasto Bydgoszcz – Konsulat Honorowy Ukrainy w Bydgoszczy, ul. Garbary 2, 85-229 Bydgoszcz

W godzinach – 9:00 – 16:00.

8 kwietnia 2022 r.:

Miasto Toruń – ulica Wola Zamkowa 12a, 87-100 Toruń

W godzinach – 9:00 – 16:30.

W ramach wyjazdowych usług konsularnych obywatele Ukrainy będą mogli zwrócić się w następujących kwestiach: 

 🔹 przedłużenie ważności paszportu zagranicznego, 

🔹 wpisanie informacji o dziecku w paszport zagraniczny rodziców, 

🔹 wydawanie zaświadczeń tożsamości, 

🔹 rejestracja konsularna, 

🔹 udzielanie konsultacji w pytaniach konsularnych, wynikających u obywateli Ukrainy przybyłych do RP w czasie wojny. 

Obsługa obywateli Ukrainy odbywa się w kolejce na żywo. 

Z wykazem dokumentów, które należy złożyć w celu wykonania powyższych czynności konsularnych, można się zapoznać na stronie internetowej Konsulatu Ukrainy w Gdańsku: 

– https://cutt.ly/wSYefXV 

– https://cutt.ly/6SYexY8 

https://gdansk.mfa.gov.ua/…/viyizni-konsulski… 

Informacja w języku ukraińskim:

ВАЖЛИВОДо уваги громадян України

6, 7, 8 квітня 2022 року Консульство України в Гданську здійснить виїзні консульські обслуговування громадян України у Куявсько-Поморському воєводстві.

– квітня року:

місто Бидгощ (Почесне консульство України в Бидгощі, ul. Garbary 2, 85-229 Bydgoszcz)

Графік прийому – 9:00 – 16:00.

квітня року:

місто Торунь (ulica Wola Zamkowa 12A, Toruń, 87-100)

Графік прийому – 9:00 – 16:30;

В рамках виїзних консульських обслуговувань громадяни України зможуть звернутися з питань:

продовження строку дії закордонного паспорта,

внесення інформації про дитину до паспортного документа батьків,

видачі довідок, що посвідчують особу,

взяття на консульський облік,

надання консультацій з консульських питань, які виникають у громадян України, які прибули до Республіки Польща з України в умовах війни.

Прийом громадян України здійснюється у порядку живої черги

З переліком документів, які необхідно подавати для вчинення вищезазначених консульських дій можна ознайомитися на сайті Консульства України в Гданську:

https://cutt.ly/wSYefXV

https://cutt.ly/6SYexY8

https://gdansk.mfa.gov.ua/…/viyizni-konsulski…

https://gdansk.mfa.gov.ua/news/6-7-8-kvitnya-2022-roku-viyizni-konsulski-obslugovuvannya-gromadyan-ukrayini-u-kuyavsko-pomorskomu-voyevodstvi


Świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy

Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa umożliwia przyznanie świadczenia pieniężnego każdemu podmiotowi (na jego wniosek), w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom (uchodźcom) z Ukrainy. Wnioski można składać w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Więcborku. 

Dokumenty, które należy złożyć do pobrania na stronie:


Ogłoszenie: Kurs języka polskiego dla cudzoziemców/ Оголошення: Курс польської мови для іноземців

Powiatowy Urząd Pracy w Sępólnie Krajeńskim prowadzi nabór osób chętnych do uczestnictwa w szkoleniu z zakresu znajomości języka polskiego dla cudzoziemców.
Osoby chętne muszą być zarejestrowane jako osoby bezrobotne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sępólnie Krajeńskim.
Zainteresowane osoby proszone są  o kontakt z Powiatowym Urzędem Pracy  w Sępólnie Krajeńskim, ul. Tadeusza Kościuszki 11, II piętro, pokój numer 52.
Nabór prowadzony jest do 31.03.2022 r.

Повітове бюро праці в Сепольно Краєнському набирає людей, які бажають брати участь у навчанні польської мови для іноземців.
Охочі повинні бути зареєстровані як безробітні в Повітовому відділі зайнятості в Сепольно Краєнський.
Зацікавлених осіб просимо звертатися до Повітового бюро зайнятості в м. Сепольно Краєнський, вул. Тадеуша Костюшкі 11, 2 поверх, кімната 52.
Набір проводиться до 31 березня 2022 року.



Już od soboty, 26 marca uchodźcy z Ukrainy będą mogli złożyć elektronicznie wniosek o 500 + na dzieci.

Specjalny formularz w języku ukraińskim będzie dostępny tylko na PUE ZUS.  W najbliższy weekend placówki ZUS będą otwarte dla obywateli Ukrainy. Pracownicy ZUS będą pomagać im w założeniu profilu na PUE ZUS i złożeniu wniosku o świadczenie 500+.

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi będą mogli starać się o świadczenia rodzinne z ZUS takie jak: świadczenie 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy dofinansowanie do żłobka. Specjalny wniosek o 500 plus w języku ukraińskim będzie można składać elektronicznie już od soboty. Dlatego też w najbliższy weekend ZUS organizuje specjalną akcję „Weekend dla Ukrainy”. 26 i 27 marca w różnych miejscach w Polsce placówki ZUS będą otwarte dla uchodźców, którzy chcą złożyć wniosek o 500+ na dzieci – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Aby złożyć elektroniczny wniosek o 500 plus, uchodźca i dziecko musi posiadać specjalny PESEL. Potrzebne będzie też konto w banku i polski numer telefonu. Zasady przyznawania świadczenia dla uchodźców są takie same jak dla naszych obywateli. Świadczenie przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia – dodaje rzeczniczka.

W najbliższy weekend placówki ZUS będą otwarte w godzinach 9.00-15.00. Pracownicy ZUS pomogą obywatelom Ukrainy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożyć wniosek o świadczenie 500 plus. W województwie kujawsko-pomorskim dyżury odbędą się:

  • 26 i 27 marca w ZUS: w Bydgoszczy (ul. Św. Trójcy 33, M. Konopnickiej 18a –budynek A, Christiana Andersena 6), w Toruniu (ul. Mickiewicza 33/39), w Brodnicy (ul. Mały Rynek 5),
    w Grudziądzu (ul. Wybickiego 39), w Lipnie (ul. Mickiewicza 43), we Włocławku (ul. Płocka 167), w Golubiu- Dobrzyniu (ul. 1000-lecia 25), w Rypinie (ul. Mławska 12)
  • 26 marca w ZUS: w Inowrocławiu (ul. Solankowa 15), w Tucholi (ul. Dworcowa 8), w Żninie
    (ul. 700-lecia 37), w Sępólnie Krajeńskim (ul. Kościuszki 16), w Aleksandrowie Kujawskim
    (ul. Słowackiego 6 a)
  • 27 marca w ZUS: w Nakle nad Notecią (ul. Bohaterów 12 a), w Świeciu (ul. Wojska Polskiego 87)

Dodatkowo 26 marca w godzinach 8.00-12.00 pracownicy ZUS będą w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Rogowie, ul. Kolejowa 4 i  Zaurolandii w Rogowie, ul. Kolejowa 99, a w godzinach 12.30-14.30 w Hotelu Albatros w Wąsoszu. ul. Nadbrzeżna 10.

Wykaz otwartych w weekend placówek będzie również  zamieszczony na stronie www.zus.pl.

Krystyna Michałek

regionalny rzecznik prasowy ZUS

w województwie kujawsko-pomorskim




Obsługa obywateli Ukrainy w ZUS – WAŻNE

ZUS: Od dziś działa infolinia dla obywateli Ukrainy

Pod numerem telefonu 22 444 02 55 ZUS uruchomił linię telefoniczną w języku ukraińskim
i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy,
którzy przybyli do Polski po
23 lutego 2022 r. z powodu wojny.

Specjalna infolinia będzie działać pod numerem 22 444 02 55 od poniedziałku do piątku  w godz.
od 8.00 do 18.00, a obsługiwać ją będą m.in. uchodźcy z Ukrainy. Opłata za połączenie jest według stawek operatorów. Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres UA@zus.pl – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

ZUS na swojej stronie internetowej publikuje również informacje w języku ukraińskim m.in.
gdzie i na jakich warunkach potrzebujący mogą uzyskać pomoc. Są tam także informacje
o świadczeniach rodzinnych, e-usługach czy emeryturach i rentach. Dodatkowo na Platformie Usług Elektronicznych ZUS już wkrótce  zostanie udostępniona możliwość zakładania profilu PUE w języku ukraińskim –dodaje rzeczniczka.

Dzięki specustawie uchodźcy z Ukrainy będą mogli starać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie do żłobka. Wnioski o świadczenia będzie można składać już niebawem wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Konsultanci infolinii podpowiedzą m.in. jak wypełnić i wysłać wniosek oraz jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Osobom potrzebującym wsparcia przy złożeniu elektronicznego wniosku, pomogą pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Już niebawem w placówkach ZUS będą także czekali tłumacze posługujący się językiem ukraińskim. Będą również dostępne materiały drukowane w tym języku.

Z powodu wojny na Ukrainie już ponad dwa miliony obywateli tego państwa wjechało do Polski, szukając schronienia przed skutkami działań zbrojnych. Na przełomie lutego i marca ZUS przyjął pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy, które korzystają z bazy szkoleniowej Zakładu. Łącznie jest ich obecnie ponad 300 osób.  W związku z wydarzeniami w Ukrainie pracownicy ZUS organizują zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla obywateli Ukrainy. Zebrane produkty trafiają do organizacji zajmujących się pomocą.

Krystyna Michałek – regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim


Szanowni Państwo,

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał świadczenia dla rodziny Obywatelom Ukrainy, którzy wjechali legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i chcą pozostać w Polsce.

W związku z powyższym zwracam się z uprzejmą prośbą, aby w ramach wsparcia działań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, informowali  Państwo Obywateli Ukrainy o możliwości skorzystania ze świadczeń dla rodziny, wspierali uchodźców w zakładaniu profili na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, potwierdzonych Profilem Zaufanym oraz w składaniu wniosków o świadczenia rodzinne.

W załączeniu przesyłam ulotkę dot. świadczeń rodzinnych w języku ukraińskim oraz instrukcję zakładania PUE, które mogą Państwa przekazywać Obywatelom Ukrainypodczas rejestracji w celu nadania polskiego identyfikatora PESEL.  

Odpowiednie wnioski w języku ukraińskim będzie można składać prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu, tylko elektronicznie przez PUE ZUS. Na portalu PUE ZUS będzie dostępny kreator wniosku w języku polskim i ukraińskim. Do wniosku zostanie przygotowana instrukcja jak wypełnić wniosek.

Aby złożyć wniosek do ZUS potrzebny będzie:

  • polski numer identyfikacyjny PESEL osoby składającej wniosek i dziecka,
  • adres mailowy osoby,
  • polski numer telefonu,
  • numer rachunku bankowego w Polsce.

Kto może złożyć wniosek o wsparcie dla rodziny

Wnioski o świadczenia dla rodziny, które wypłaca ZUS może złożyć osoba, która:

  • jest obywatelem Ukrainy albo małżonkiem obywatela Ukrainy,
  • jej pobyt w Polsce jest legalny,
  • ma pod opieką dziecko (jest jego rodzicem lub opiekunem tymczasowym), które ma ukraińskie obywatelstwo i przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi,
  • ma pod opieką dziecko (jest jego rodzicem lub opiekunem tymczasowym) urodzone w Polsce przez matkę, która jest obywatelką Ukrainy i której pobyt w Polsce jest legalny

Jakie wsparcie dla rodziny można otrzymać z ZUS

  • na każde dziecko w wieku do 18 lat, które mieszka w Polsce (świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500+, tzw. 500+).

Jest to świadczenie dla rodzica, opiekuna tymczasowego i osoby sprawującej pieczę zastępczą nad dzieckiem.

  • na drugie i kolejne dziecko w wieku 12-35 miesięcy,  które mieszka w Polsce (rodzinny kapitał opiekuńczy, tzw. RKO).

Jest to świadczenie dla rodzica i opiekuna tymczasowego.

  • do 400 zł miesięcznie dofinansowania opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna (dofinansowanie pobytu w żłobku) – na: dziecko pierwsze i jedyne w rodzinie, dziecko pierwsze w rodzinie, jeśli na kolejne dziecko otrzymujesz RKO, na dziecko drugie i kolejne w rodzinie w wieku przed ukończeniem 12 miesiąca i po ukończeniu 35 miesiąca życia, na które został przyznany rodzinny kapitał opiekuńczy i kapitał ten został pobrany w łącznej przysługującej wysokości. Dziecko musi być wpisane przez żłobek, klub dziecięcy lub dziennego opiekuna do rejestru żłobków i klubów dziecięcych lub wykazu dziennych opiekunów. Jest to świadczenie dla rodzica, opiekuna tymczasowego i osoby sprawującej pieczę zastępczą nad dzieckiem.
  • 300 zł raz w roku na każde dziecko w wieku do 20 lat (lub do 24 lat w przypadku ucznia z niepełnosprawnością), które mieszka w Polsce i uczy się w szkole – (świadczenie z programu Dobry Start, tzw. 300+). Jest to świadczenie dla rodzica, opiekuna tymczasowego i osoby sprawującej pieczę zastępczą nad dzieckiem.

JEDNORAZOWE ŚWIADCZENIE 300 ZŁ DLA OBYWATELI UKRAINY


Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa gwarantuje każdemu obywatelowi Ukrainy, który spełni wymogi ustawy wypłatę jednorazowego świadczenia w kwocie 300,00 zł.

Osoby dorosłe i dzieci uprawnione do otrzymania świadczenia:

  • obywatele Ukrainy, którzy przybył na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa,
  • obywatele Ukrainy posiadający Kartę Polaka, który wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybył na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • nieposiadający obywatelstwa ukraińskiego małżonek obywatela Ukrainy, o ile przybył on  na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa,

Podstawowe wymagania:

  • legalny wjazd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w okresie od 24 lutego 2022 roku,
  • wpisanie do rejestru PESEL.

Dokumenty:

Wnioski o wypłatę świadczenia można składać w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Więcborku (Więcbork, ul. Mickiewicza 22a), w godzinach funkcjonowania (poniedziałek – piątek: 7.00 – 15:00, wtorek: 8:00 – 16:00).

Kontakt telefoniczny: 52 389 53 50.

Wnioski będzie można otrzymać i wypełnić na miejscu (alfabet łaciński). Do wypełnienia będą potrzebne następujące dokumenty:

  • dokument stanowiący podstawę przekroczenia granicy – rodzaj, seria i numer dokumentu (np. paszport) – w stosunku do wszystkich osób na które wnioskowane jest świadczenie;
  • numer PESEL (należy mieć ze sobą powiadomienia o nadaniu nr PESEL).

Dodatkowo prosimy o podanie przez osobę składającą wniosek następujących danych, które ułatwią nam kontakt i przyspieszą wypłatę (o ile je posiada):

  1. numer telefonu polskiego operatora;
  2. adres poczty elektronicznej;
  3. numer polskiego konta bankowego.

Wypłata świadczeń nastąpi po otrzymaniu środków finansowych na ten cel, w kasie Urzędu Miejskiego w Więcborku lub na wskazane we wniosku konto.


Razem dla Ukrainy

Trasa ukraińskiego artysty POSTMANA, #StandWithUkraine tour in Poland, powstała w niespełna 20 godzin w odpowiedzi na zbrojną agresję Rosji w Ukrainie. Kostiantyn Pochtar był w tym czasie w Polsce. Do Ukrainy jak na razie nie wrócił. Jak pisze, jego muzyka to jest teraz jego broń. Koncertuje po całej Polsce. Zbiera środki, które przekazuje dla walczącej Ukrainy na konto fundacji “Повернись живим” (“Wróć żywy”).

Szczegóły jego trasy można znaleźć tutaj:

https://www.facebook.com/postmansings/events

Zapraszamy na koncert artysty i na wydarzenia towarzyszące, które pozwolą zebrać jak największe środki i przekazać je walczącym w Ukrainie. 

Możecie wspomóc i być w tym dniu razem z nami korzystając z atrakcji:

– malowanie twarzy

– licytacje

– występy artystyczne

– produkty lokalne przygotowane przez KGW – możliwość zakupu

– wata cukrowa i popcorn

– animacje dla dzieci

– koncert Więcborskiej Orkiestry Dętej

Jeżeli nie możecie się wybrać a chcielibyście wspomóc możecie zakupić bilet cegiełkę za pośrednictwem strony biletyna.pl

https://biletyna.pl/koncert/POSTMAN-UKRAINA-koncert-charytatywny-dla-ofiar-wojny-na-Ukrainie

Zapraszamy!



GMINNY MAGAZYN POMOCY HUMANITARNEJ – PUNKT ZBIÓRKI: Centrum Aktywności Lokalnej, ul. Rybacka 11A Punkt czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 12.00 – od 15.00 do 17.00

Komunikat dotyczący pomocy Ukrainie

Burmistrz Więcborka dziękuje wszystkim włączającym się w pomoc potrzebującym z Ukrainy. Jako Gmina Więcbork zajmujemy się organizacją i koordynacją działań związanych z pomocą humanitarną.

Apelujemy o mądre i spokojne działania. Otrzymujemy  mnóstwo sygnałów świadczących o zaangażowaniu naszych mieszkańców, dlatego na bieżąco  będziemy  informować o możliwych formach pomocy. Prosimy, aby osoby, które prywatnie utworzyły zbiórki nie dowoziły ich na granicę na własną rękę, ponieważ sytuacja tam jest bardzo trudna i dary mogą nie trafić do osób potrzebujących. Zebrane dary prosimy przekazać do punktu zbiórki do piątku – 4 marca 2022 roku, tak abyśmy mogli je odpowiednio zapakować i przygotować do pierwszego transportu. Oczywiście zbiórki mogą odbywać się nadal, o kolejnych terminach przekazania zebranych rzeczy będziemy informować Państwa na bieżąco.

Na terenie Gminy Więcbork został wyznaczony punkt:

Gminny Magazyn Pomocy Humanitarnej

Centrum Aktywności Lokalnej, ul. Rybacka 11A

Punkt czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 12.00 – od 15.00 do 17.00

do którego można przynosić produkty, które trafią do CENTRALNEGO PUNKTU ZBIÓRKI w województwie Kujawsko-Pomorskim skąd zostaną przetransportowane na Ukrainę.

UWAGA! Zgodnie z przekazanymi przez Wojewodę Kujawsko – Pomorskiego informacjami jest to jedyny sposób, aby dary trafiły do Ukrainy jako pomoc humanitarna.

Każda chętna osoba, która chce przekazać pomoc rzeczową bądź zaangażować się w pomoc wolontaryjną, zna język ukraiński  może napisać na adres promocja@wiecbork.pl

Na obecną chwilę zbieramy m.in.:  żywność, ale tylko tą długoterminową: jak makaron, ryż, konserwy itd. oraz śpiwory, koce, środki higieny osobistej takie jak pasty do zębów, bielizna, pieluchy, w tym pieluchy dla dorosłych, ręczniki papierowe, ale także świece, baterie czy zapalniczki i apteczki. Dokładna lista produktów opublikowana poniżej.

Bardzo ważne jest, aby przekazując dary dołączyć  informację, co znajduje się w środku! Prosimy nie zaklejać kartonów oraz pamiętać o tym, aby pojedyncza paczka nie była zbyt ciężka.

Lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi).

  1. Odzież i okrycie:
    1. Koce zwykłe i termiczne
    2. Śpiwory
    3. Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej
    4. Materace
    5. Ubrania (nowe!), płaszcze przeciwdeszczowe (nowe!)
  • Środki higieny i czystości:
    • Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło, Dezodoranty, Pasta do zębów, Szczoteczki do zębów, Grzebienie
    • Bielizna damska, męska, dziecięca
    • Podpaski, Pampersy, Pieluchy dla dorosłych, Papier toaletowy i ręczniki papierowe
    • Ręczniki (w tym z mikrofibry)
    • Worki na śmieci, Środki dezyfekujące/alkohol do dezynfekcji, Maski filtrujące lub jednorazowe
  • Żywność:
    • Woda
    • żywność do szybkiego przygotowania (instant), batony (w tym energetyczne), bakalie, orzechy,
    • konserwy,
    • makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania
    • narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)

Uwaga! Zabezpieczyć szkło!!

  • Inne:
    • zapałki, baterie, powerbanki, oświetlenie, w tym latarki, świece
    • Zestawy pierwszej pomocy
  • Podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie) – Lekarstwa, tylko te które są kupowane bez recepty!! I mogą być przechowywane w temperaturze do 260C. Wyłącznie nowe opakowania z ważnym terminem przydatności

  • Czego nie wysyłamy w ramach pomocy humanitarnej?

UWAGA: produkty z poniższej listy nie będą przyjmowane! Jeżeli chcesz przekazać coś z poniższej listy

  1. Broń palna (w tym gazowa, hukowa itp.)
  2. Broń biała
  3. Hełmy, elementy opancerzenia, umundurowania
  4. Inny sprzęt militarny i paramilitarny
  5. Produkty, których wywóz z terytorium RP wymaga koncesji lub zezwolenia
  6. Inne produkty, które nie stanowią pomocy humanitarnej.


INFORMACJE DLA OBYWATELI UKRAINY / ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ

https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina


Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy

Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu. W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców / urzędach wojewódzkich / placówkach Straży Granicznej. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność.

Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego. Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Wszyscy mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia.

Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Oni także nie muszą obawiać się o legalność swojego dalszego pobytu.

Aktualne informacje dla obywateli Ukrainy są dostępne na stronie ua.gov.pl.

***

Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України

Особам, які втікають з України від збройного конфлікту, не треба реєструватися у пунктах прийому біженців – рецепційних центрах, а також думати про те, як полагодити формальності. Усім особам, які – втікаючи з України – шукають прихистку в Польщі – не треба побоюватися, якщо йдеться про їх легальне перебування на території РП. Найближчими днями не треба також подавати жодних клопотань до: Управління у справах іноземців / Воєводських управлінь/ Прикордонної служби у пунктах перетину кордону. Те ж стосується громадян України, які проживають у Польщі деякий час, але їхні документи, на підставі яких дозволено проживання, вже недійсні.

Усі особи, які втікають з України від збройного конфлікту і не мають гарантованого місця перебування (місця на ночівлю) у Польщі, можуть звернутися до рецепційного центру. Там вони одержать: інформацію щодо перебування у Польщі; їжу; основну медичну допомогу; місце для відпочинку. Потім їм буде повідомлено про те, де їх тимчасово поселять. Усі біженці з України мають доступ до безкоштовної медичної допомоги та польських лікарів.

Громадянам України, які зараз перебувають в Польщі, не треба покидати нашу країну. Йдеться про тих, чиї документи, що дають право на перебування і проживання, вже недійсні. Ці громадяни України також не повинні побоюватися, що їхнє перебування та проживання у Польщі вважатиметься нелегальним.

З актуальними інформаціями для громадян України можна ознайомитися на сайті: ua.gov.pl.


Drodzy Mieszkańcy, w związku z informacjami jakie uzyskujemy o organizowanych przez Was zbiórkach poniżej zamieszczamy listę produktów i środków, które zostały podane przez stronę Ukraińską jako środki podstawowej potrzeby:

Lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi).

  1. Odzież i okrycie:
    1. Koce zwykłe i termiczne
    2. Śpiwory
    3. Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej
    4. Materace
    5. Ubrania (nowe!), płaszcze przeciwdeszczowe (nowe!)
  • Środki higieny i czystości:
    • Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło, Dezodoranty, Pasta do zębów, Szczoteczki do zębów, Grzebienie
    • Bielizna damska, męska, dziecięca
    • Podpaski, Pampersy, Pieluchy dla dorosłych, Papier toaletowy i ręczniki papierowe
    • Ręczniki (w tym z mikrofibry)
    • Worki na śmieci, Środki dezyfekujące/alkohol do dezynfekcji, Maski filtrujące lub jednorazowe
  • Żywność:
    • Woda
    • żywność do szybkiego przygotowania (instant), batony (w tym energetyczne), bakalie, orzechy,
    • konserwy,
    • makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania
    • narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)

Uwaga! Zabezpieczyć szkło!!

  • Inne:
    • Zapałki, Baterie, powerbanki, Oświetlenie, w tym latarki, Świece
    • Zestawy pierwszej pomocy
  • Podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie) – Lekarstwa, tylko te które są kupowane bez recepty!! I mogą być przechowywane w temperaturze do 260C. Wyłącznie nowe opakowania z ważnym terminem przydatności

  • Czego nie wysyłamy w ramach pomocy humanitarnej?

UWAGA: produkty z poniższej listy nie będą przyjmowane! Jeżeli chcesz przekazać coś z poniższej listy

  1. Broń palna (w tym gazowa, hukowa itp.)
  2. Broń biała
  3. Hełmy, elementy opancerzenia, umundurowania
  4. Inny sprzęt militarny i paramilitarny
  5. Produkty, których wywóz z terytorium RP wymaga koncesji lub zezwolenia
  6. Inne produkty, które nie stanowią pomocy humanitarnej.

Na terenie Gminy Więcbork został wyznaczony punkt, do którego można przynosić produkty z wyżej wskazanej listy – Centrum Aktywności Lokalnej, ul. Rybacka 11A. Punkt czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 12.00 – od 15.00 do 17.00.


Dyżur specjalistów dla potrzebujących wsparcia psychologicznego rodzin ukraińskich

Szanowni Państwo, w najbliższych dniach Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Sępólnie Krajeńskim, ul. Wojska Polskiego 20 uruchamia dyżur specjalistów dla potrzebujących wsparcia psychologicznego rodzin ukraińskich, przebywających na terenie naszego powiatu.

Zapraszamy w poniedziałek, 28 lutego w godz. 14:00 – 18:00

Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze ustalenie terminu spotkania telefonicznie, pod nr tel. 52 388 21 47

Dyrekcja i Pracownicy

PPP w Sępólnie Krajeńskim


Szukasz ratunku przed wojną? Chcesz wesprzeć uchodźców? Tu znajdziesz pomoc lub jej udzielisz

Zapraszamy wszystkich chętnych do wsparcia Ukrainy oraz Ukraińców uciekających przed atakiem Rosji na ich ojczyznę. W szczególności zachęcamy do współpracy jednostki samorządu terytorialnego, fundacje, stowarzyszenia i inne organizacje społeczne, przedsiębiorstwa, a także osoby prywatne.

Pomoc kierowana będzie do osób przebywających na terytorium Ukrainy, a także do obywateli Ukrainy, którzy są już na terytorium Polski.

Chcesz pomóc? Jest kilka sposobów!

To Ty decydujesz w jakim zakresie możesz pomóc. Możesz przekazać niezbędne rzeczy, udostępnić mieszkanie lub schronienie dla potrzebujących, ale także wesprzeć działania organizacyjnie i zaangażować się jako wolontariusz.

Jest kilka opcji pomocy:

  • wsparcie materialne: osoby które opuściły swoje domy mają przy sobie często tylko najpotrzebniejsze rzeczy i zapasy na kilka dni. Bezpośrednie wsparcie dla nich to przede wszystkim: woda, żywność, środki medyczne i opatrunkowe, koce, śpiwory, łóżka polowe, odzież;
  • mieszkanie lub schronienie: część uchodźców potrzebuje mieszkania – na kilka – kilkanaście dni;
  • środki transportu: do przewiezienia pomocy na terytorium Ukrainy, a także potrzebujących osób;
  • wsparcie osobiste: dostarczenie wsparcia do dużej grupy osób to wyzwanie logistyczne. Możesz zaangażować się jako wolontariusz, który na miejscu pomoże potrzebującym.

Od niedzieli 27 lutego zostanie uruchomimy formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą Ukrainie. 

AKTUALIZACJA: formularz dostępny jest na stronie: pomagamukrainie.gov.pl

Jeśli Twoja gmina, powiat, województwo, fundacja, stowarzyszenie, firma itp. otrzymały prośbę o wsparcie bezpośrednio od kogoś z Ukrainy – przekaż nam szczegóły, a ułatwimy przekazanie pomocy.

Pomoc humanitarną koordynuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządową Agencją Rezerw Strategicznych oraz właściwymi wojewodami.

Materiały

Klauzula​_informacyjna​_-​_art​_13​_14​_RODO
Klauzula​_informacyjna​_-​_art​_13​_14​_RODO.pdf 0.27MB


Ważna informacja dla obywateli Ukrainy

Wojewoda Kujawsko – Pomorski uruchomił ogólnodostępną
infolinię pod nr 52 34 97 804 oraz  52 34 97 461 obsługiwaną w
języku ukraiński i polskim
 oraz stronę internetową
https://cudzoziemiec.bydgoszcz.pl

Została również uruchomiona specjalna, dedykowana strona internetowa
www.ua.gov.pl oraz infolinia +48 47 721 75 75.

ulotka informacyjna

Print Friendly, PDF & Email
Wielkość czcionki
Kontrast