Więcbork

Miasto i gmina Więcbork położone jest na Pojezierzu Krajeńskim w powiecie sępoleńskim i województwie kujawsko–pomorskim. Wokół gminy rozpościerają się malownicze wzgórza  i lasy Pojezierza Krajeńskiego. Pojezierze zawiera się pomiędzy głębokimi dolinami Brdy na wschodzie, Gwdy na zachodzie i Noteci na południu oraz kompleksem leśnym borów Tucholskich na północy. Gmina znajduje się na południu centralnej części tego Pojezierza, stanowiąc niejako esencję Krajny, posiadając wszystkie cechy, które zdecydowały o uznaniu jego odrębności.

Gmina Więcbork graniczy z 7 gminami: Sępólno Krajeńskie i Sośno w powiecie sępoleńskim, Mrocza w powiecie nakielskim, Łobżeniaca w powiecie pilskim (woj. wielkopolskie), Złotów, Zakrzewo, Lipka w powiecie złotowskim (woj.wielkopolskie).

Więcbork położony jest nad największym w całej gminie jeziorem o bardzo urozmaiconej, pełnej zatok i półwyspów linii brzegowej. Otaczające jezioro, porośnięte lasem wzgórza morenowe z wytyczonymi szlakami turystyki pieszej i rowerowej stanowią doskonałą podstawę do rozwoju tych form rekreacji, które są coraz bardziej popularne. Gmina ma charakter rolniczy z dużymi predyspozycjami do rozwoju turystyki. Konsekwencją tego jest utworzenie na terenie gminy dwóch obszarów chronionego krajobrazu: Obszar Krajobrazu Chronionego Jezior Więcborskich i Sypniewskich. W Więcborku zlokalizowana jest siedziba Krajeńskiego Parku Krajobrazowego – obszarowo drugiego co do wielkości w województwie kujawsko – pomorskim.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Wielkość czcionki
Kontrast