Trwają zapisy – VI Bieg Pamięci Karolewo

16 września odbędzie się VI Bieg Pamięci – Karolewo, jest to bardzo ważny bieg dla mieszkańców naszego regionu. Uczestnicy oddają w ten sposób hołd cywilnym ofiarom II wojny światowej pomordowanym w obozie w Karolewie.

zapraszamy serdecznie do zapisów:

Zapisy – Bieg Pamięci Karolewo ‚2017

 

Źródło wikipedia:

Obóz dla internowanych w Karolewie (niem. Internierungslager Karlshof) – prowizoryczny obóz koncentracyjny dla mieszkańców Krajny, utworzony przez niemiecki Selbstschutz na terenie majątku ziemskiego Karolewo nieopodal Więcborka, funkcjonujący od połowy września do połowy grudnia 1939.

Do obozu dla internowanych w Karolewie trafiali mieszkańcy powiatu sępoleńskiego oraz sąsiednich powiatów, aresztowani w pierwszych miesiącach niemieckiej okupacji w związku z tzw. akcją „etnicznego oczyszczania przedpola”. W obozie byli oni głodzeni, zmuszani do wyczerpującej pracy i poddawani nieludzkiemu traktowaniu. Internierungslager Karlshof utworzono przede wszystkim w celu potajemnej likwidacji więźniów – większość osadzonych tam Polaków rozstrzelano w pobliskich lasach. Podczas powojennych ekshumacji odnaleziono zwłoki 1781 osób zamordowanych w obozie jesienią 1939 roku. Część źródeł podaje, że liczba ofiar mogła sięgać wielu tysięcy. Obóz w Karolewie uznawany jest za jedno z największych miejsc kaźni ludności polskiej na Pomorzu w okresie II wojny światowej. Bywa także określany mianem „obozu zniszczenia”.

Print Friendly, PDF & Email
Darowizna dla poszkodowanych z terenu Gminy Więcbork
Bezpłatne warsztaty edukacyjne dla kobiet ciężarnych i planujących ciążę

Wielkość czcionki
Kontrast