Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku świętowała 70 – lecie istnienia na Więcborskim Rynku.

Na zaproszenie Dyrektora Pani Ludmiły Piekałkiewicz – Geruzel Jubileusz 70- lecia Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Więcborku swoją obecnością uświetnił Kabaret Trójka, który  w przezabawny sposób przedstawił historię Biblioteki od chwili jej powstania do dnia dzisiejszego. Działalność Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Więcborku datuje się na dzień 5 grudnia 1947 roku. Pierwszy kierownik biblioteki Pani Zofia Kunek otrzymała od Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sępólnie Krajeńskim 60 książek i jedną szafę na przybory piśmiennicze. W dwa lata później placówka dysponowała już księgozbiorem liczącym prawie tysiąc woluminów. W miarę upływu lat zwiększała się liczba czytelników. W ciągu kilku dziesięcioleci zmieniały się lokale zajmowane przez bibliotekę. W 1995 roku władze miasta podjęły decyzję o sprzedażny zajmowanych dotychczas przez placówkę pomieszczeń. Uzyskane w ten sposób środki przeznaczono na remont i modernizację lokalu po byłym kinie „Promień”. Nową siedzibę uroczyście otwarto dnia 6 maja 1996 roku i mieści się ona tam do dzisiaj.  W 2008 roku wyodrębniono Bibliotekę ze struktur organizacyjnych Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i utworzono samodzielną samorządową jednostkę kultury.

W zlokalizowanej na Placu Jana Pawła II fotobudce niemal przez cały dzień można było zrobić sobie zdjęcia, które później otrzymali w formie zakładki do książki jako pamiątkę Jubileuszu.

 

 

Oczywiście nie zabrakło życzeń i gratulacji od Burmistrza Więcborka – Waldemara Kuszewskiego, Przewodniczącej Rady Miejskiej w Więcborku – Garzyny Witczak, Wicestarosty Sępoleńskiego – Andrzeja Maracha, Wiceprezesa Banku Spółdzielczego w Więcborku – Teresy Krasickiej, Przewodniczącego Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Więcborku – Romana Starzeckiego oraz licznie przybyłych gości, dyrektorów bibliotek z pobliskich gmin, dyrektorów placówek oświatowych i jednostek samorządowych.  Dyrektor Biblioteki podziękowała swoim poprzednikom za wkład w rozwój czytelnictwa, a byłym i obecnym pracownikom za pracę na rzecz lokalnego społeczeństwa.

Kulminacyjnym punktem obchodów Jubileuszu był koncert duetu smyczkowego „Queens of Violin”, które zachwyciły przepięknymi aranżacjami utworów z repertuaru Vanessy Mae, utworów o tematyce filmowej i musicalowej, muzyki klasycznej w nowoczesnych, popowo-rockowych aranżacjach. Bez wątpienia na długo w pamięć zapadnie mieszkańcom Więcborka składanka utworów z miusicalu „Upiór w operze” w nieco nowocześniejszej odsłonie.

Na zakończenie sympatycy Biblioteki oraz zaproszeni goście mogli skosztować przepysznego tortu ufundowanego przez Burmistrza Więcborka.

Print Friendly, PDF & Email
Zegar wejść na antenę w Radio PIK
Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem

Wielkość czcionki
Kontrast