Józef Walczak ze Żnina bez nagród nigdy nie wraca

W Żnińskim Domu Kultury odbył się 43. Zjazd Twórców Ludowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, organizowany w ramach corocznej folklorystycznej imprezy “Jesień na Pałukach”. Tradycją tych spotkań jest uroczyste podsumowanie Konkursu Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych. Wśród nagrodzonych tradycyjnie znalazł się rzeźbiarz i malarz na szkle z Więcborka pan Józef Walczak.

W tegorocznym konkursie nagrodzono 95 twórców. W zależności od stopnia aktywności twórcom przyznano: nagrodę specjalną – 38 osobom, I nagrodę – 29 osobom, II nagrodę – 18 osobom, III nagrodę 4 osobom. Nagrody za całokształt otrzymało 6 osób. Fundatorem nagród jest samorząd województwa, który na ten cel przeznaczył łączna kwotę 46 tys. zł.

Podczas zjazdu uhonorowani zostali również twórcy obchodzący jubileusze pracy twórczej, a program spotkania wzbogaciły występy zespołów folklorystycznych.

Organizatorem konkursu są Stowarzyszenie Twórców Ludowych – Oddział Bydgosko-Toruński i Włocławski, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Spotkanie w Żninie miało szczególny charakter, bowiem jubileusz 50-lecia obchodzi Stowarzyszenie Twórców Ludowych oraz 30-lecie jego Regionalny Oddział Bydgosko-Toruński. Z tej okazji zostały złożone podziękowania osobom i instytucjom, które przyczyniają się do kultywowania tradycji kultury ludowej oraz udzielają wsparcia twórcom ludowym. W tym zacnym gronie nie mogło zabraknąć jednego z najbardziej uznanych artystów ludowych jakim jest pan Józef Walczak.

Print Friendly, PDF & Email
Odsłonięcie Pomnika poświęconego ofiarom zbrodni pomorskiej w Toruniu.
Czas nas uczy pogody - recital Emilii Pawłowskiej

Wielkość czcionki
Kontrast