O sztuce “Generał” w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

W czwartek, 13 grudnia, w 37 rocznicę ogłoszenia stanu wojennego, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury zaprosił mieszkańców Więcborka na spotkanie z autorem słynnej sztuki teatralnej pt. “Generał” Jarosławem Jakubowskim oraz na recital Piotra Pieńkowskiego zatytułowany “Droga do wolności”, na który złożyły się utwory Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Karela Kryla oraz piosenki autorskie.

W trzy dni po telewizyjnej premierze głośnego przedstawienia Teatru IMKA w Warszawie zatytułowanego “Generał” mieszkańcy Więcborka mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć najciekawsze fragmenty, a także spotkać się z Jarosławem Jakubowskim, autorem tego intrygującego spektaklu.

Rozmowę z dramaturgiem, która dotyczyła nie tylko samej sztuki teatralnej lecz także historii Polski z szczególnym uwzględnieniem roli generała Jaruzelskiego, błędów popełnionych w okresie transformacji, niechlubnej roli medialnej maszynki, trudnych problemów związanych z rozliczeniem komunistycznej przeszłości, poprowadził Paweł Szydeł.

Dopełnieniem wieczoru poświęconego rocznicy wprowadzenia stanu wojennego był recital bydgoskiego barda Piotra Pieńkowskiego, podczas którego mogliśmy usłyszeć pieśni czasu walki o wolność z repertuaru m.in. Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Karela Kryla oraz piosenki autorskie.

O sztuce Jarosława Jakubowskiego “Generał”

Przedstawienie, które zachwyciło Sławomira Mrożka, jest inspirowane życiem generała Wojciecha Jaruzelskiego. Tragikomiczna opowieść o człowieku-polityku, który w obliczu długotrwałego procesu i w oczekiwaniu na wyrok rozlicza się z własnym życiem i z własnym sumieniem. „Generał” nie jest ani apoteozą działań współczesnego przywódcy, który wybrał mniejsze zło, ani też drapieżną historią bezwzględnego oprawcy. Twórcy przedstawienia uciekają od skrajności i tworzą artystyczną, przejmującą senną wizję, symboliczny portret dyktatora.

Spektakl miał premierę w Teatrze IMKA w Warszawie 21 kwietnia 2011 r. i stał się jednym z najważniejszych wydarzeń teatralnych sezonu.

Autor: Jarosław Jakubowski
Reżyseria: Aleksandra Popławska, Marek Kalita
Scenografia: Katarzyna Adamczyk, Aleksandra Popławska
Muzyka: Jacek Grudzień
Opracowanie muzyczne: Aleksandra Popławska, Janusz Chabior
Kostiumy i charakteryzacja: Katarzyna Adamczyk
Zdjęcia: Adam Sikora

Obsada: Marek Kalita (Generał), Małgorzata Maślanka (Generałowa), Mariusz Jakus (Florian), Robert Wabich (Czesław), Krzysztof Ogłoza (Sekretarz), Natalia Kalita (Córka).

Czas trwania: ok. 85’

O autorze sztuki Jarosławie Jakubowskim

Jarosław Jakubowski – urodzony w 1974 roku w Bydgoszczy poeta, prozaik, dramatopisarz, dziennikarz. Stały współpracownik dwumiesięcznika literackiego „Topos”, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

W wieku dwudziestu dwóch lat wydał pierwszy tomik poetycki “Wada wymowy”. Jako dramaturg debiutował w 2007 w Laboratorium Dramatu czytaniem scenicznym sztuki “Dom matki”. W 2010 za sztukę “Życie” zdobył I nagrodę w konkursie „Komediopisanie” Teatru Powszechnego w Łodzi. Prapremiera odbyła się na scenie Teatru w 2011.

W 2010 dramat “Generał” (pierwodruk w „Dialogu” 2010 nr 12) znalazł się w finale konkursu dramaturgicznego Teatru Polskiego w Poznaniu „Metafory rzeczywistości”, a jego prapremiera miała miejsce w Teatrze IMKA w Warszawie w reżyserii Aleksandry Popławskiej i Marka Kality (2011). Przedstawienie otrzymało szereg nagród, w tym główną 6. Festiwalu Polskich Sztuk Wspołczesnych R@Port w Gdyni.

W 2012 jego “Wieczny kwiecień” wygrał konkurs „Metafory rzeczywistości”, a w Teatrze Polskim w Poznaniu odbyła się jego prapremiera w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur. W tym samym roku napisał wraz z Wojciechem Farugą tekst “Wszyscy święci”, który został zrealizowany w Teatrze Polskim w Bydgoszczy (reż. Wojciech Faruga). W 2013 Teatr Druga Strefa z Warszawy wystawił jego sztukę “Człowiek, który nie umiał odejść”. W 2014 w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu odbyła się zaś prapremiera dramatu “Licheń story” w reżyserii Tomasza Hynka.

Agencja Dramatu i Teatru ADiT wydała antologię jego sztuk “Generał i inne dramaty polityczne” (2014). Jedną z jego ostatnich sztuk jest “Czerwone zagłębie” wystawione w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu (reż. Aleksandra Popławska, Marek Kalita).

O Piotrze Pieńkowskim

Urodził się, mieszka i pracuje w Bydgoszczy. W czasach studenckich, czyli wiele, wiele lat temu, brał udział w festiwalach i przeglądach poezji śpiewanej, zdobywając sporo cennych nagród, później jednak zawiesił działalność na ponad dwie dekady na rzecz innego grania (był redaktorem naczelnym „Świata Gier Komputerowych”).

Do muzykowania wrócił za namową wielu dobrych dusz i tak w roku 2011 wystąpił na Bazunie, gdzie zdobył od razu 4 nagrody (w tym publiczności), a miesiąc później podbił Giełdę Piosenki w Szklarskiej Porębie, gdzie także przyznano mu 4 nagrody (w tym tę prestiżową im. Wojtka Bellona). Z najnowszych osiągnięć warto wymienić zajęcie drugiego miejsca na bydgoskim Festiwalu Piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije” 2013 w kategorii „Pojedynek z Mistrzem”.

Jego piosenki są najczęściej lirycznymi opowieściami o ludzkich losach, w których każdy z łatwością może się odnaleźć, nie brakuje jednak także utworów zabawnych czy wręcz kabaretowych.

Print Friendly, PDF & Email
Komunikat
Transmisja

Wielkość czcionki
Kontrast