Wieczór poezji Ireny Boroch i Andrzeja Ossowskiego

Dnia 21 marca w więcborskiej bibliotece miał miejsce wieczór poezji Ireny Boroch i Andrzeja Ossowskiego. Wybór daty spotkania nie był przypadkowy bowiem tego dnia przypadał Międzynarodowy Dzień Poezji.  

                To święto zostało ustanowione przez UNESCO już w 1999 roku. Cel który przyświecał członkom Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury to zachęcanie do czytania poezji oraz tworzenia własnych wierszy. Główne obchody Międzynarodowego Dnia Poezji odbywają się w Paryżu.

Pani Irena Boroch od lat pisze bajki i wiersze. Jej twórczość była prezentowana w naszej książnicy podczas różnych okazji. Autorka znajduje się w wąskim gronie poetów tworzących utwory dla dzieci. Z ciepłym przyjęciem wśród najmłodszych słuchaczy spotkała się seria przygód „Bekusi i Trykusia”. Wszystkie wiersze i bajeczki napisane dla pociech łączy istotna cecha. Otóż w sposób zabawny uczą najmłodszych,  że w każdej sytuacji powinni zachowywać się dobrze i nieść pomoc innym. Chętnie pisze też utwory przeznaczonych dla dorosłych. W 2017 roku w naszej bibliotece miała miejsce promocja tomiku więcborskiej poetki pt. „Zatrzymaj chwilę”. W tym miejscu trzeba dodać, iż Pani Irena potrafi w unikalny sposób podsumować spotkania odbywające się w naszej książnicy. Doskonałym przykładem takiej sytuacji jest wiersz pt. „Drzwi” – napisany po wystawie fotograficznej autorstwa Mirosława Rzeszowskiego.

Andrzej Ossowski jest postacią znaną w lokalnym środowisku. To człowiek o wielu pasjach. Interesuje się nie tylko poezją ale także fotografią, żeglarstwem i podróżami. Nie jest mu obojętne piękno Krajny. Jako fotograf nie tylko zatrzymuje w kadrze otaczającą go rzeczywistość ale również wiele potrafi o niej powiedzieć. Wie dużo o zwierzętach żyjących w naszej okolicy a szczególnie występujących tu gatunkach ptaków. Na swoim koncie posiada spory dorobek literacki. Częstokroć gościł w instytucjach związanych z kulturą – gdzie prezentował napisane przez siebie utwory. Jest wielokrotnym uczestnikiem POBOCZY, czyli wydarzenia ściągającego poetów z całej Europy. Autor na łamach lokalnej prasy zamieszczał swoje artykuły. Ich tematyka obejmowała sprawy lokalne ale również te, którymi niejednokrotnie żyła cała Polska. Pan Andrzej w przeszłości był instruktorem żeglarstwa. Swoją miłość do tej pięknej dziedziny sportu przez długie lata zaszczepiał młodemu pokoleniu.

Czwartkowe spotkanie było dla zainteresowanych poezją niezwykle cenne – przedstawiało bowiem dwa spojrzenia poetyckie na otaczający nas świat. Z jednej strony Pani Irena, której poezja jest barwna i opisowa. Jak sama powiedziała strofy jej utworów powstają po obejrzeniu lub uczestnictwie w danym wydarzeniu. A kiedy już coś zobaczy, dotknie czy zbada to chce przekazać informacje o tym w wierszu. Przykładem są utwory przeczytane podczas czwartkowego spotkania. Należy tu napisać o utworze pt. ”Kwiaty Pani Ireny” – powstał on po obejrzeniu wystawy malarskiej Ilony Liszki. Andrzej Ossowski  prezentuje odmienne styl pisarski. Jego wiersze  pozostawiają słuchaczom pole do własnej interpretacji. Sam autor wciąż poszukuje odpowiedzi na wiele pytań. Chce by jego twórczość pomogła ludziom „boksującym się z życiem”. Jego zdaniem warto czasem się zastanowić i coś w swoim postepowaniu zmienić – na to nigdy nie jest za późno. Goście więcborskiej biblioteki  opowiadali o pierwszych krokach w twórczości poetyckiej. Pani Irena pisze od 2005 roku. Na początku były to utwory „do szuflady”. Tworzyła pod wpływem impulsu, zdarzenia. Pan Andrzej od dziecka lubił czytać. Szybko bo już pod koniec szkoły podstawowej rozpoczął przygodę z tworzeniem własnych tekstów. Następnie wszystko zarzucił by wrócić do swojej pasji po wielu latach. Te pierwsze wiersze zostały potem zredagowane w tomiku „Istnieje tylko wiatr”. Autorzy zapytani o reakcje najbliższych na swoje zainteresowanie poezją, odpowiadali różnie. Rodzina poetki przyjęła ten fakt z radością i dumą. Tymczasem bliscy poety byli zszokowani kiedy przeczytali w Wiadomościach Krajeńskich utwór pt. ”O czym milczą drzewa” napisany przez sępoleńskiego autora. Poeci goszczący w tym dniu w więcborskiej książnicy przedstawiali również różne stanowiska dotyczące miejsca twórczości. Bohaterka czwartkowego wieczoru pisze najczęściej w swojej kuchni zaś bohater, tworzy w nocy. Łączy ich niewątpliwie zapisywanie pomysłów. Oboje mają przy sobie notatniki, gdzie czasem jedno zanotowane hasło zamienia się potem w dzieło. Pan Ossowski przytoczył zabawne wydarzenie kiedy zdarzyło mu się coś zapisać podczas niedzielnego kazania.

Słuchacze obecni na wieczorze poetyckim wysłuchali wielu utworów. Pani Boroch zaprezentowała m.in. wiersze: „Książka i ja”, „W hołdzie Panu Adamowiczowi – prezydentowi Gdańska”, „Opowiadanie o Groszku”, „Medytacje rencisty”, „Ławeczka”. Pan Ossowski przeczytał zebranym: „Syzyfa”, „Tabory”, „Muzykę Chopina” i wiele innych.

Na zakończenie okolicznościowe upominki wręczyła artystom w imieniu Rady Miejskiej Pani Przewodnicząca Anna Łańska zaś w imieniu Gminy Więcbork Pan Burmistrz Waldemar Kuszewski. Od Biblioteki bohaterowie czwartkowego wieczoru otrzymali bukiety czerwonych tulipanów.

Print Friendly, PDF & Email
Wraca ul. 28 Stycznia w Więcborku
Informacje dotyczące gazyfikacji gminy Więcbork

Wielkość czcionki
Kontrast