„Noc Bibliotek 2019”

Dnia 5 października w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miała miejsce „Noc Bibliotek 2019”.

 To już V edycja tej ogólnopolskiej akcji, która tym razem odbywała się pod hasłem: „Znajdźmy wspólny język”. Celem takich działań jest zachęcenie czytelników do częstszego korzystania z bibliotek. Autorzy przedsięwzięcia chcą ukazać książnice jako miejsca spotkań z książką i szeroko pojętą kulturą. W całym kraju, w ramach corocznych akcji dla czytelników, organizuje się niezwykłe noce bibliotek.

            W tym roku, w sobotni wieczór, w gościnnych progach naszej książnicy pojawiły się  dzieci. Czekało na nie wiele niespodzianek. Całość miała miejsce w bibliotece, dlatego na początek czytano książkę. Była to pozycja autorstwa Zofii Staneckiej pt. „Gdy pada deszcz. Wizyta goblinów”, która została wybrana przez organizatora, czyli Centrum Edukacji Obywatelskiej. Książka niezwykle spodobała się obecnym. Dzieci, zainspirowane lekturą, wykonały przepiękne prace plastyczne. Wstępem do kolejnych zajęć była prezentacja pt. „Jak powstaje komiks”. Mali czytelnicy musieli stworzyć swojego komiksowego bohatera, a następnie dokończyć komisową scenkę. Sobotni goście rozwiązywali rebusy i łamigłówki. Jak zawsze mnóstwo radości wszystkim przyniosła  gra „Kim jestem?”. Zupełnym zaskoczeniem, dla uczestników spotkania, był nocny spacer po bibliotece. Drogę oświetlały im wyłącznie latarki. Po wysiłku fizycznym i intelektualnym należy się solidny posiłek. Nie zapomnieli o nim pracownicy biblioteki. Wszyscy uczestnicy zajęć zostali poczęstowani pyszną pizzą. Ostatni punkt spotkania stanowił seans filmowy. Centrum Edukacji Obywatelskiej przygotowało film pt. ” Ptyś i Bill”. Warto nadmienić, że dzieło w reżyserii A. Charlota i F. Magniera było dotychczas prezentowane wyłącznie na festiwalu „Kino Dzieci”.

            Radosne uśmiechy dzieci zakończyły sobotnie wydarzenie. Pociechy już nie mogą się doczekać kolejnej „nocnej akcji” w więcborskiej bibliotece. Mamy nadzieję, że przez cały rok będą częstymi gośćmi w naszej książnicy i rozpoczną poznawanie kanonu lektur obowiązkowych, jak i czytanych tylko dla przyjemności . Kolejne nocne spotkanie w  bibliotece już w  2020.

Print Friendly, PDF & Email
Inauguracja UTW '2019
Wystawa sztuki biomechanicznej Roberta Skazy oraz malarstwa Waldemara Kuczerepy

Wielkość czcionki
Kontrast