Pierwszy Wakacyjny Kurs Instrumentów Dętych Blaszanych

Więcborskie Wakacyjne Kursy Mistrzowskie to projekt, który zakłada przeprowadzenie Wakacyjnego Kursu Wokalnego i Wakacyjnego Kursu Instrumentów Dętych Blaszanych.

Uczestnikami Pierwszego Wakacyjnego Kursu Instrumentów Dętych Blaszanych była Więcborska Orkiestra Dęta, która w czasie dwudniowych warsztatów pracowała nad wspólnym repertuarem, który został zaprezentowany publiczności zgromadzonej w czasie koncertu Finałowego.

Wykładowcami kursu byli członkowie Kwintetu Instrumentów Dętych Blaszanych Filharmonii Narodowej, Krzysztof Bednarczyk, Mariusz Niepiekło, Andrzej Sienkiewicz, Aleksander Szebesczyk i Arkadiusz Więdlak. Kwintet powstał w 1991 r. jako inicjatywa czołowych muzyków tej orkiestry i dotąd funkcjonuje prawie w niezmienionym składzie. Członkowie zespołu (absolwenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie) na co dzień są solistami orkiestry Filharmonii Narodowej (FN), wielokrotnie nagradzanymi i docenianymi; prowadzą także działalność pedagogiczną w placówkach akademickich.

Wśród uczestników kursu i publiczności zgromadzonej w czasie koncertów finałowych wzrosło poczucie, że kultura jest nieodzownym elementem rozwoju osobistego i społecznego. Artyści sprawili, że lato w Więcborku jest artystyczne i pełne wspaniałych dźwięków, które pozwolą na nowo odnaleźć się publiczności i mieszkańcom w kulturalnych relacjach społecznych.

Koncert składał się z dwóch części. Na początku publiczność mogła wysłuchać utworów w wykonaniu Więcborskiej Orkiestry Dętej, następnie wykonany został repertuar wspólny nad którym muzycy pracowali w czasie warsztatów, a w drugiej części wystąpił Kwintet Instrumentów Dętych Blaszanych Filharmonii Narodowej.

Repertuar zespołu jest wszechstronny i różnorodny. Obejmuje utwory od renesansowych po współczesne, zarówno oryginalne kompozycje, jak i opracowania znanych pozycji z muzyki klasycznej i popularnej. Wiele z nich przygotował puzonista zespołu – Andrzej Sienkiewicz. Kwintet dokonał licznych prawykonań muzyki polskiej, w tym utworów dedykowanych mu (m.in. zarejestrowanych na niniejszej płycie dzieł Benedykta Konowalskiego i Edwarda Sielickiego).

Wszechstronność repertuarowa, mistrzostwo wykonawcze oraz fakt, że instrumenty dęte blaszane rzadko można usłyszeć na krajowych estradach sprawiają, że koncerty kwintetu cieszą się dużym zainteresowaniem słuchaczy. Zespół występuje w Polsce i za granicą, jest również zapraszany do udziału w festiwalach muzyki kameralnej (m.in. wystąpił podczas „Chopin dans tous ses états” w Paryżu) i w konkursach instrumentów dętych.

Print Friendly, PDF & Email
Koncert grupy “Pod Budą”
Ostrzeżenia meteorologiczne

Wielkość czcionki
Kontrast