Dożynki Gminno – Parafialne

Dożynki Gminno – Parafialne odbyły się w niedzielę 11 września 2022 roku w Runowie Krajeńskim.

Na przybyłych gości czekało wiele atrakcji. Były wieńce dożynkowe, stoiska kół gospodyń wiejskich z suto zastawionymi stołami, konkursy, tradycyjne obrzędy, barwny korowód ulicami Runowa Krajeńskiego i… koncerty! Dożynki to uroczystość o wielopokoleniowej tradycji. Są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolników i wyrazem wdzięczności za ich zmagania. To czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud codziennej pracy.

Dożynki zainaugurowane zostały przemarszem barwnego korowodu, który poprowadzili Starostowie tegorocznych dożynek Katarzyna Malek i Dawid Błażejewski z Runowa Krajeńskiego. Za nimi podążały powózki konne, które wiozły dożynkowe wieńce. Przemarsz uświetniła Więcborska Orkiestra Dęta, Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej i. J. i E. Orzelskich z Runowa Krajeńskiego, przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz organizacji pozarządowych, księża, służby mundurowe, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich,  zaproszeni goście oraz mieszkańcy gminy.

W kościele parafialnym p.w. Trójcy Świętej w Runowie Krajeńskim odprawiona została msza św. którą koncelebrował proboszcz parafii ks. Sylwester Olszanowski, kazanie wygłosił proboszcz więcborskiej parafii ks. Adam Andrzejczak. W liturgii uczestniczył poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Jana i Elżbiety Orzelskich w Runowie Krajeńskim. Proboszczowie poświęcili wieńce dożynkowe, które przedstawiciele sołectw przynieśli do kościoła. Po zakończeniu Mszy Świętej uroczysty korowód przeszedł na teren boiska przy szkole podstawowej, gdzie odbyły się uroczystości dożynkowe.

Oficjalnego otwarcia dokonał Burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski, który zgodnie z tradycją,  przyjął chleb z rąk Starostów Dożynkowych oraz wspólnie z Poseł na Sejm RP Iwoną Kozłowską, Wicewojewodą Kujawsko-Pomorskim Radosławem Kempinskim, Przewodniczącą Rady Miejskiej w Więcborku Anną Łąńską, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Agnieszką Kłopotek, Wicestarostą Sępoleńskim Andrzejem Marachem, Skarbnik Gminy Więcbork Aliną Kruk, Nadleśniczym Nadleśnictwa Runowo Kamilem Walenciukiem, Sołtysem Sołectwa Runowo Krajeńskie Janem Antczakiem oraz starostami dożynek Katarzyną Malek i Dawidem Błażejewskim podzielili się nimi z uczestnikami uroczystości.

Burmistrz Więcborka w pierwszych słowach zwrócił się z podziękowaniem do zgromadzonych, w szczególności do rolników, nie zabrakło również podziękowań dla Starostów Dożynkowych, Kół Gospodyń Wiejskich oraz dla osób zajmujących się przygotowaniem uroczystości. Następnie wyrazy wdzięczności dla rolników złożyli: Poseł na Sejm Iwona Kozłowska, Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Radosław Kempinski, który w imieniu Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza na ręce Starostów Dożynek złożył podziękowania, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Agnieszka Kłopotek, Radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Marek Witkowski, Wicestarosta Sępoleński Andrzej Marach. Przewodnicząca Rady Wojewódzkiej KGW Marianna Radzięda na wniosek Przewodniczącej Gminnej Rady KGW Danuty Bernasiewicz wyróżniła trzy Koła Gospodyń Wiejskich za działalność na terenie gminy Więcbork: KGW Zabartowo, KGW Witunia oraz KGW Runowo Krajeńskie.

Tegoroczne obchody dożynkowe obfitowały w występy artystyczne. Uczestników dożynek na wstępie powitała Więcborska Orkiestra Dęta, która pod batutą Dariusza Sobieralskiego zagrała kilka utworów. Następnie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”, wspaniały pokaz został przyjęty bardzo owacyjnie przez publiczność. Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” jest jednym z największych i najstarszych zespołów folklorystycznych w Województwie Kujawsko-Pomorskim. Podczas występu Zespół  Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” wykonał utwory związane z obrzędami ludowymi, a także suity wokalno-taneczne z Łowicza, Małopolski, Lublina, Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Następnie publiczności zaprezentowała się sekcja wokalna Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku, którą prowadzi Agata Pufel, zespół Błękit Krajny z Łobżenicy oraz zespół ZUMBA Więcbork prowadzony przez Jana Pierzyńskiego.

Już podczas pokazu ZUMBY, niecierpliwie na swoją kolej oczekiwał Andrea Lattari z zespołem, Włoch zaśpiewał popularne hity pochodzące ze słonecznej Italii. Melodia ze słonecznej Sycylii poderwała pod scenę wiele osób, które wspólnie z Andreą śpiewały znane włoskie hity.

Organizatorzy tegorocznych dożynek zadbali o wspaniałe show i wieczór nie skończył się na występie jednej gwiazdy. Dla miłośników  muzyki śląskiej wystąpił zespół Brygida i Robert Łukowscy (…), którzy jak się okazało na naszym terenie maja swoich wiernych słuchaczy. Energiczne przeboje i monologi przepełnione doskonałym humorem wywoływały uśmiech na twarzach przesympatycznej widowni. Podczas koncertu miejsce przed sceną wypełniły pląsające w rytm muzyki pary.  

Dożynki gminne to także dodatkowe wydarzenia. Po raz kolejny rozstrzygnięto konkursy na najpiękniejszy wieniec dożynkowy:

I  miejsce – Runowo Krajeńskie

II  miejsce – Zabartowo

III miejsce Lubcza

Ale żadne sołectwo, które w tym roku przygotowywało wieniec nie pozostało bez nagrody pocieszenia. Wszyscy otrzymali bony upominkowe ufundowane przez Burmistrza Więcborka, Nadleśniczego Nadleśnictwa Runowo oraz PSB Mrówka Więcbork.

Konkurs  „Rolnik Gminy Więcbork 2022” organizowany przez Urząd Miejski w  Więcborku oraz ODR Minikowo, w którym nagrody otrzymali

  • Joanna i Marek Łój z Dorotowa
  • Beata i Adam Kiedrowicz z Pęperzyna

Oraz konkurs na ustrojoną zagrodę wiejską, którą wygrał powóz konny przygotowany przez Spółkę Runowo-Rola – Prezes Zarządu: Izabela Engelgardt Charzewska.

Dodatkowo można było odwiedzić stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, na których można było spróbować, a nawet kupić pyszne wyroby domowe. Do tego pyszne ciasta upieczone przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich, pierogi, pieczone mięso, gołąbki czy chleb z domowym smalcem i ogórkiem. Smakowitego jedzenia w Runowie Krajeńskim nie zabrakło. „To promocja produktów, które możemy znaleźć w naszych ogródkach i na naszych polach” – mówiły Panie z KGW, które zachęcały do skosztowania przygotowanych przez nie przysmaków.

Stoisko Nadleśnictwa Runowo Krajeńskie przygotowało dla dzieci konkursy z nagrodami oraz częstowało grochówką, bigosem i kiełbaską z grilla. Wszyscy, którzy odpowiedzieli na pytania konkursowe dotyczące przyrody otrzymali sadzonki drzewek. Po raz kolejny przy stoisku nadleśnictwa przeprowadzono zbiórkę na leczenie małej Zosi Szcześniewskiej, chorej na SMA.

Przy stoisku wystawionym przez Urząd Miejski w Więcborku mieszkańcy gminy i nie tylko mogli zapoznać się z programem „Czyste Powietrze” oraz otrzymać upominki dotyczące projektu.  

Dożynki Gminno – Parafialne zakończyła wieczorna zabawa, która trwała do późnych godzin nocnych.

Zapraszamy do fotorelacji:

Print Friendly, PDF & Email
„Moja smart wieś — Wizje i Inicjatywy”
Komunikat

Wielkość czcionki
Kontrast