Międzynarodowym muzycznym show w Więcborku przywitaliśmy Nowy Rok.

Od lat tradycyjnie witamy Nowy Rok operetkowo, operowo, po prostu koncertowo. Nie inaczej było w minioną niedzielę, gdy na naszej scenie w sali widowiskowej szczelnie wypełnionej publicznością, zaprezentowali się Chaoran Zuo z Chin, Nazarii Kachala z Ukrainy i Jarosław Wewióra reprezentant Polski. Noworoczny Międzynarodowy Turniej Tenorów na scenie więcborskiego Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury otworzył tegoroczny kalendarz wydarzeń kulturalnych w naszej gminie. Występom utalentowanych śpiewaków towarzyszyła Orkiestra Salonowa Moderato pod dyrekcją Orlina Bebenowa, a w słowo zgrabnie całość ubrała i przyprawiła szczyptą dobrego humoru Adriana Wdziękońska.

Zanim na scenę zaprosiliśmy rycerzy noworocznego turnieju, Burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski złożył mieszkańcom najserdeczniejsze życzenia na Nowy 2023 Rok, a Orkiestra Salonowa Moderato przyłączając się do życzeń zagrała Uwerturę z opery Carmen G. Bizeta.

Międzynarodowe potyczki tenorów panowie rozpoczęli od solowych prezentacji pięknych arii operowych G. Pucciniego, G. Donizettiego i R. Leoncavalli. W kolejnej odsłonie turnieju śpiewacy wspólnie wykonali znaną widzom doskonale arię Księcia z opery “Rigoletto” G. Verdiego – “La donna e mobile”.

Dając chwilę wytchnienia trzem tenorom przed kolejnymi turniejowymi zmaganiami dyrygent z orkiestrą zagrali Va Bank. No, poszli na całość “uchem od śledzia”, czyli tematem z filmu Va Bank skomponowanym przez Henryka Kuźniaka, w rytmie Ragtime rozkołysali publiczność.

Kolejna odsłona noworocznego konkursu była miłym zaskoczeniem dla słuchaczy. Panowie, starając się każdy na swój sposób skraść serce publiczności, wybrali tym razem nieco inne utwory. Jarosław Wewióra zaśpiewał arię z operetki F. Lehara “Kraina uśmiechu”, Chaoran Zuo w swoim ojczystym języku wykonał pieśń “Morze miłości”, a Nazarii Kachala przypomniał wszystkim nastrojową piosenkę skomponowaną w latach 50-tych przez Alexa Northa, która stała się tematem przewodnim filmu “Uwierz w ducha”.

W tym nastrojowym duchu publiczność przystąpiła do głosowania na głos tenora, który najmilej jej zdaniem wybrzmiał ze sceny. Wspomnę jedynie, że każdy z wykonawców nagrodzony był burzami oklasków ale turniej, to turniej i wybrać trzeba. Panie koszyczkowe zebrały skrzętnie wszystkie głosy i gdy one liczyły, orkiestra w tym czasie nie pozwoliła bezczynnie czekać widzom na werdykt. Znów ze sceny popłynęła muzyka, a żeby podczas dwugodzinnego niemal koncertu słuchacze nie zesztywnieli w wygodnych kinowych fotelach, dyrygent Orlin Bebenow raz batutą wprawiał w ruch smyczki instrumentalistów, a raz batutą podnosił publiczność i jej ręce w górę. Zrobiło się jaśniej od uśmiechów, sala się rozkołysała i rozśpiewała.

Wkrótce też ogłoszono wyniki Noworocznego Międzynarodowego Turnieju Tenorów. Największą liczbę głosów publiczności zebrał Nazarii Kachala z Ukrainy. Gratulacje i drobne upominki wszystkim trzem tenorowym rycerzom przekazał burmistrz Waldemar Kuszewski. Także i on został wyróżniony… Orlin Bebenow przekazał burmistrzowi swoją dyrygencką pałeczkę wraz z życzeniami, by naszą gminą pan Kuszewski tak dobrze dyrygował, jak on swoją orkiestrą.

Koncert noworoczny pomału zbliżał się do końca. Wybrzmiało jeszcze parę zankomitych arii i pieśni, i choć widzowie mogliby jeszcze długo tak słuchać, kołysać się w takt i spiewać razem z tenorami znane i lubiane utwory, to czas pożegnania ze znakomitymi gośćmi nadchodził nieubłaganie. Oczywiście nie było mowy o tym, by muzycy i śpiewacy opuścili scenę bez bisów. A te były wisienką na torcie, którą Orlin Bebenow uraczył publiczność. Na “do widzenia” usłyszeliśmy w wykonaniu trzech tenorów pieśń włoskich partyzantów “Bella Ciao” oraz pieśń neapolitańską “’O sole mio”. Burzy oklasków nie było końca.

Wielkie noworoczne muzyczne show w Więcborku, w którym dominował humor i dobra zabawa, zakończył, niczym w Wiedniu, utwór skomponowany przez Johanna Straussa, Marsz Radetzkiego.

Na następny Koncert Noworoczny musimy czekać cały rok… ale nie będzie to nudne czekanie. Już niebawem kolejna muzyczna uczta, na którą serdecznie zapraszamy mieszkańców. W piątek 13.01. z koncertem kolęd akustycznie wystąpią na naszej scenie Krzysztof Kiljański i Witold Cisło.

Kolejne miesiące również będą obfitowały w wydarzenia kulturalne, które nam wszystkim wypełnią i umilą czas wyczekiwania na następne noworoczne muzyczne uniesienia.

Print Friendly, PDF & Email
Harmonogram odbioru odpadów - Gmina Więcbork '2023
Niecodzienny Jubileusz - 101 urodziny Pani Teodozji Kubickiej najstarszej mieszkanki naszej gminy

Wielkość czcionki
Kontrast