Mistrzostwa Polski i VI Puchar Krajny w Motocrossie Więcbork 27-28 sierpnia 2016

Zawody motocrossowe  w Więcborku zakończone.

Tegoroczny cykl zawodów MP ma bardzo prestiżową oprawę. Mianowicie sponsorem strategicznym rund Mistrzostw Polski w Motocrossie jest  PKN ORLEN. Dla WKM Więcbork były to bardzo ważne zawody ponieważ obchodzimy w tym roku 35-lecie istnienia klubu.

Organizator zawodów Więcborki Klub Motorowy dołożył wszelkich starań aby mistrzostwa w motocrossie  były naprawę udane.

Imprezę przygotowywało wiele osób zarówno po stronie sponsora strategicznego PKN Orlen jak i organizatora  zawodów WKM Więcbork. Głównym sponsorem WKM Więcbork jest firma Agro-Land Marek Różniak .

Oficjalnego otwarcia zawodów dokonał burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski , Marek Różniak  właściciel firmy Agro-Land i prezes klubu Szymon Grzegorczyk.

Podczas zawodów  odbywała się wystawa sprzętu rolniczego firmy Claas wystawionego przez  Agro-Land  oraz prezentacja pojazdów Mercedes-Benz demonstrowanego przez Sobiesław Zasada Automotive.

W piątek 26 sierpnia tor, park maszyn i miejsca dla widowni były gotowe. Zapowiedz zawodów była widoczna na plakatach, bilbordach, intrenecie oraz reklamowana w radiu.

Na zawody do Więcborka przyjechało ponad 160 zawodników a wśród nich czołówka naszego motocrossu. Sobota powitała nas pięknym słońcem i temperaturą ponad 30 C oczywistym było że będzie to upalny dzień. Tor był odpowiednio wcześniej nawodniony i przygotowany tak aby wytrzymał upalne słonce, wcześniejsze nawodnienie miło na celu zminimalizowanie powstawania kurzu . Zawody były transmitowane  w TVP INFO, reporterzy i fotoreporterzy prowadzili naoczne relacje a całe zawody były komentowane przez spikera Sebastiana Wójcika.

W sobotę odbyły się straty do V rundy  Mistrzostw Polski i  VI Puchar Krajny. Do boju po trofea mistrzowskie i punkty dla klubów ruszyły klasy: MX 65 , MX2 , MX Masters , MX B i C

Po zakończonych treningach które trwały od godziny 10:30 do 13:25 zaczęły się wyścigi.

Na pierwszy ogień poszła klasa MX 2. WKM w tej klasie reprezentowało czterech naszych zawodników. Ostatecznie po dwóch startach na podium znaleźli się:

1- Karol Kędzierski        KM Cross Lublin

2- Jakub Barczewski     Człuchowski AutoMotoKlub POLTAREX

3- Łukasz Kędzierski     KM Cross Lublin

Nasi zawodnicy uklasyfikowali się na miejscach:

6- Luis Carstens

12- Janusz Śmigiel

13- Bartosz Pierzyński

20- Dariusz Malczewski

Następną klasą sobotnich zawodów była klasa MX 65 to najmłodsi zawodnicy w wieku od 8 do 12 lat. W tej klasie WKM reprezentowało trzech naszych juniorów. Po morderczej walce w upalnym słońcu miejsca na podium wywalczyli:

1- Maksymilian Chwalik     Gdański AutoMotoKlub

2- Wiktor Sobiech               WKM Więcbork

3- Mikołaj Białecki               Człuchowski AutoMotoKlub POLTAREX

Jak widać Wiktor swoim zapałem do motocrossu zaczyna coraz częściej zdobywać miejsca na podium – 2 miejsce. Franek Grzegorczyk ukończył zawody w pierwszej dziesiątce był 9-ty a Łukasz Ryczek wyprzedzając 3 zawodników ukończył zawody na miejscu 17-tym.

MX Masters to klasa dojrzałych zawodników w wieku 40 lat , oni też nie mieli łatwej walki , upalne słońce wykańczało zawodników fizycznie i psychicznie. Barwy WKM reprezentował Adam Nowacki i Karol Rogalski. Po dwóch biegach na pierwszych trzech miejscach znaleźli się:

1- Jacek Lonka             Człuchowski AutoMotoKlub POLTAREX

2- Konstantin Utkin   Ukraina

3- Waldemar Lonka   Człuchowski AutoMotoKlub POLTAREX

Nasi zawodnicy zostali sklasyfikowani na miejscach.

10 -Adam Nowacki

26- Karol Rogalski

Na koniec sobotnich zawodów obyły się starty w VI Pucharze Krajny klasy MX B i C. W MXB i MXC w barwach WKM jechało sześciu naszych zawodników. I tak na rozjeżdżonym i wybitym torze miejsce na podium w klasie MXB zobaczyliśmy:

1- Adrian Marciniak        LKS Jastrząb Lipno

2- Marcin Kawczyński     LKS Jastrząb Lipno

3- Kajetan Rusocki          LKS Jastrząb Lipno

Na czwartym znienawidzonym przez sportowców miejscu znalazł się Zbigniew Gill-Kwaśniewski.

Klasa MXC była mocniej obstawiana przez WKM  i tak po dwóch biegach na podium znaleźli się :

1- Radosław Matuszczak    MKS Nekla

2- Tomasz Stelmaszyk    LSM BRY-TECH Racing

3- Marcin Ryczek     WKM Więcbork

Marcin Ryczek ex-zawodnik żużlowy miał szanse rywalizacji z Tomaszem Gollobem który zajął miejsce 5.

Zawodnicy WKM sklasyfikowali się na miejscach:

7- Michał Domeracki

9 – Kamil Śmigiel

19- Mirosław Lemańczyk

20- Marek Malczewski

Zawodnicy z Tucholi startujący w barwach KM Wisła Chełmno:

14-Mateusz Paczyński

16-Wiktor Januszewski

I tak zakończył się pierwszy dzień MP w Więcborku , wieczorem można było podziwiać nocne oświetlanie toru i parku maszyn. To był naprawdę udany dzień dla naszego klubu.

Tor po sobotnich wyścigach był ponownie wyrównany i nawodniony i gotowy do dalszej walki w niedzielę. Niedziela otwarcie zawodów 12:10 kibice i fani motocrossu gromadzą się wokół toru, TVP INFO podaje na bieżąco wydarzania z toru, zapowiada się wspaniały ale jeszcze bardziej upalny dzień. O godzinie 12:20 termometr w biurze zawodów pokazuje 35C .

Dzisiaj pierwsza struje klasa MX 2 Junior, MX85 i najbardziej emocjonujący wyścig klasa MX Open. MX2 Junior w barwach WKM startuje Juliusz Różniak „Agro-Land” i Maksymilian Rogalski. Dla Julka to debiut w MP ale dobra forma i przygotowanie do zawodów dodaje mu odwagi . Maks przed startem miał problemy z motorem i odwodnieniem organizmu.

Daniel Krzysztofek i Kamil Bernatek w ekspresowym tempie wymienili w Maksa motorze całe sprzęgło. Tak wiec  po dwóch wyścigach na podium w klasie MX2 Junior zobaczyliśmy:

1- Jakub Barczewski       Człuchowski AutoMotoKlub POLTAREX

2- Wojciech Kucharczyk     Automobilklub Gorzowski

3- Dariusz Rapacz     MTR Osielec

Nasi zawodnicy ukończyli zawody na miejscach.

12- Juliusz Różniak

14-Maksymilian Rogalski

W MX85 staruje Wiktor Sobiech  to jego debiut w tej klasie .Wiktor podobnie jak jego kolega też ma problemy ze sprzęgłem w swoim KTM. Czołowe miejsca w klasie MX85 po dwóch biegach zajmują:

1- Filip Bukowicz    Gdański AutoMotoKlub

2- Marcin Bandosz   MKS Nekla

3- Jakub Śniady  ŁKM Łódź

Wiktor w debiucie kończy zawody na miejscu 5-tym.

Ostatni  najbardziej ekstremalny i emocjonujący wyścig to klasa MX Open. Luis Carstens , Bartek Nowacki i Janusz Śmigiel to oni reprezentują WKM. W tym wyścigu nie ma miejsca na błąd  w maszynie startowej 33 zawodników. Po dwóch wyczerpujących stratach w klasie MX Open ma podium widzimy:

1- Łukasz Lonka       Człuchowski AutoMotoKlub POLTAREX

2- Karol Kędzierski       KM Cross Lublin

3- Łukasz Kurowski    Pruszkowski Klub Motocyklowy

Naszych trzech zawodników zawody ukończyło na miejscach:

6-Luis Carstens

12-Bartek Nowacki

14- Janusz Śmigiel

WKM Więcbork w klasyfikacji  klubowej Mistrzostw Polski zajmuje 4 miejsce w sekcji seniorskiej i  5 w sekcji juniorskiej. Zawody dobiegły końca , był to wyczerpujący weekend nie tylko dla sportowców, mechaników ale i dla wszystkich osób uczestniczących w organizacji tej imprezy. Trzeba podkreślić że były to bardzo bezpieczne zawody służby medyczne interweniowały tylko raz, a widzowie w bezpieczny sposób mogli podziwiać zmagania na torze. Dziękujemy wszystkim zawodnikom i mediom za liczny udział w zawodach. Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim zarówno osobom jak i instytucjom bez pomocy których zorganizowanie zawodów byłoby niemożliwe.

Dziękujemy widzom za tłumne przybycie.

 

https://photos.google.com/share/AF1QipPIJRHoSJiBgeeKsTCx2CKmot4ahNK9StCOcOEytuLrnyIQS428cIGTOaiwaTCxSw?key=Sno1alRySG1BRURDRnpLQnNOR0hsWjRuVWM4dUhR

Tekst: Karol Rogalski

Foto i Video: Maksymilian i Karol Rogalski

Print Friendly, PDF & Email
Drzwi Otwarte Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku na Rynku Miejskim.
Otwarte zajęcia z sensoplastyki w „UŚMIECHU”

Wielkość czcionki
Kontrast