Uwaga na oszustów podszywających się pod rachmistrzów!

Pojawiają się informacje o osobach podszywających się pod rachmistrzów spisowych, którzy dzwonią i próbują namówić mieszkańców do „spisania się” z ich pomocą.

Główny Urząd Statystyczny w Bydgoszczy ostrzega przed podawaniem jakichkolwiek informacji przypadkowym osobom, które już teraz bezprawnie dzwonią bądź “pukają” do naszych domów. Takie przypadki należy zgłaszać na policję.

Prawdziwi rachmistrze wkroczą do akcji dopiero od 4 maja.

1 kwietnia wystartował Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań przeprowadzany przez Główny Urząd Statystyczny. Potrwa on do końca września br.

Trzeba pamiętać, że udział w nim jest obowiązkowy. Dotyczy on wszystkich mieszkańców kraju, w tym cudzoziemców mieszkających w Polsce, a także tych osób, które w trakcie spisu będą przebywać za granicą.

GUS informuje, że obowiązkową formą dokonania spisu jest samospis internetowy. Specjalny formularz będzie dostępny na https://spis.gov.pl. Urząd wskazuje, że metodami uzupełniającymi będą spis telefoniczny lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego.

Jeśli się nie dokonamy samospisu, to po 15 kwietnia zadzwoni do nas rachmistrz spisowy, który na podstawie zadanych pytań wypełni odpowiednią ankietę. Ze względu na panującą epidemię koronawirusa nie będzie wizyt rachmistrzów w domach. Możliwe za to będzie wypełnienie spisu w siedzibie urzędu gminy, ale żeby to zrobić trzeba się będzie wcześniej umówić telefonicznie. Wówczas na miejscu przygotowane zostanie specjalnie zabezpieczone stanowisko.

Print Friendly, PDF & Email
Wciąż można korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego
Kwietniowe zajęcia w naszej e-Szkole

Wielkość czcionki
Kontrast