Komunikat – Dodatek dla gospodarstw domowych – nowelizacja przepisów

Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Więcborku informuje, iż dnia 03 listopada 2022r. została ogłoszona ustawa z dnia 27 października 2022r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku (Dz. U. z 2022r. poz. 2243). Ustawa weszła w życie 04 listopada 2022r.

Ustawa o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku znowelizowała ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, w związku z tym nastąpiły zmiany w możliwości uzyskania dodatku dla gospodarstw domowych.
Zgodnie z art. 5a ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw – w przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, i w terminie do dnia 30 listopada 2022r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym samym adresem w odrębnych lokalach nie stosuje się ust. 4 i 5 do gospodarstwa domowego, którego źródłem ogrzewania jest oddzielne lub współdzielone źródło ciepła zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków zgodnie z ust. 1 (tj. zasada jeden adres – jeden dodatek).
W takim przypadku gospodarstwu domowemu, dla którego nie było możliwe ustalenie odrębnego adresu, przyznaje się dodatek dla gospodarstw domowych w drodze decyzji administracyjnej, jeżeli w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego organ ustalił zamieszkiwanie pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych oraz wykorzystywanie przez te gospodarstwa oddzielnego lub współdzielonego źródła ciepła wpisanego lub zgłoszonego do centralnej ewidencji emisyjności budynków zgodnie z ust. 1.

WAŻNE

Nowe przepisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw pozwalają na przyznanie dodatku dla gospodarstw domowych dla kilku gospodarstw domowych zamieszkujących pod jednym adresem, jeżeli do dnia 30 listopada 2022r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania. Brak możliwości może wynikać z obiektywnych przyczyn np. ograniczone możliwości organów w nadaniu odrębnego adresu w ww. terminie. W takim przypadku przyznanie dodatku dla gospodarstw domowych należy rozpatrywać w sytuacji, jeżeli podjęte zostały kroki formalne prowadzące do nadania odrębnego adresu miejsca zamieszkania.

Zgodnie z art. 25b ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw – dodatek dla gospodarstw domowych przysługuje osobie w gospodarstwie domowym także w przypadku, gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego nie zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków do dnia 11 sierpnia 2022r., a w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego ustalono, że źródłem ogrzewania tego gospodarstwa jest źródło, o którym mowa w ust. 1. Ponadto wpis do centralnej ewidencji emisyjności budynków dokonywany jest z urzędu bez konieczności składania odpowiedniej deklaracji.

W związku ze zmianą ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw postępowanie w sprawie wypłaty dodatku dla gospodarstw domowych wszczęte i niezakończone do dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy rozpatrywane będą z uwzględnieniem nowych przepisów.

Jeżeli wnioskodawca otrzymał odmowę przyznania dodatku dla gospodarstw domowych z powodu niezgłoszenia źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków lub wniosek pozostawiono bez rozpoznania z powodu występowania pod jednym adresem zamieszkania kilku gospodarstw domowych może złożyć ponownie wniosek o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych.

Wnioski o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych można składać do dnia 30 listopada 2022r. w siedzibie Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Więcborku, pokój numer 25 w godzinach urzędowanie.

Komunikat – Dodatek węglowy – nowelizacja przepisów

Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Więcborku informuje, iż dnia 02 listopada 2022r. została ogłoszona ustawa z dnia 27 października 2022r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych (Dz. U. z 2022r. poz. 2236). Ustawa weszła w życie 03 listopada 2022r.

Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych znowelizowała ustawę o wypłacie dodatku węglowego, w związku z tym nastąpiły zmiany w możliwości uzyskania dodatku węglowego:

1. Zgodnie z art. 3c ustawy o wypłacie dodatku węglowego – w przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe i w terminie do dnia 30 listopada 2022r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym samym adresem w odrębnych lokalach nie stosuje się ust. 3a i 3b do gospodarstwa domowego, którego źródłem ogrzewania jest oddzielne lub współdzielone źródło ciepła (tj. zasada jeden adres – jeden dodatek).
W takim przypadku gospodarstwu domowemu, które zajmuje lokal, dla którego nie było możliwe ustalenie odrębnego adresu, przyznaje się dodatek węglowy w drodze decyzji administracyjnej, jeżeli w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego organ ustalił zamieszkiwanie pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych oraz wykorzystywanie przez te gospodarstwa oddzielnego lub współdzielonego źródła ogrzewania. Ponadto wójt, burmistrz albo prezydent miasta dokonuje wpisu źródła ciepła do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków, jeżeli źródło nie było wcześniej zgłoszone do tej ewidencji, bez konieczności składania odpowiedniej deklaracji.

WAŻNE

Nowe przepisy ustawy o wypłacie dodatku węglowego pozwalają na przyznanie dodatku węglowego dla kilku gospodarstw domowych zamieszkujących pod jednym adresem, jeżeli do dnia 30 listopada 2022r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania. Brak możliwości może wynikać z obiektywnych przyczyn np. ograniczone możliwości organów w nadaniu odrębnego adresu w ww. terminie. W takim przypadku przyznanie dodatku węglowego należy rozpatrywać w sytuacji, jeżeli podjęte zostały kroki formalne prowadzące do nadania odrębnego adresu miejsca zamieszkania.

2. Zgodnie z art. 15g ustawy o wypłacie dodatku węglowego – dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym także, gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego nie zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków do dnia 11 sierpnia 2022r., a w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego ustalono, że źródłem ogrzewania tego gospodarstwa jest źródło, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o dodatku węglowym. Ponadto wpis do centralnej ewidencji emisyjności budynków dokonywany jest z urzędu bez konieczności składania odpowiedniej deklaracji.

W związku ze zmianą ustawy o dodatku węglowym postępowanie w sprawie wypłaty dodatku węglowego wszczęte i niezakończone do dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy rozpatrywane będą z uwzględnieniem nowych przepisów.

Jeżeli wnioskodawca otrzymał decyzję odmowną dotyczącą dodatku węglowego z powodu niezgłoszenia źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków lub wniosek pozostawiono bez rozpoznania z powodu występowania pod jednym adresem zamieszkania kilku gospodarstw domowych może złożyć ponownie wniosek o wypłatę dodatku węglowego.

Wnioski o wypłatę dodatku węglowego można składać do dnia 30 listopada 2022r. w siedzibie Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Więcborku, pokój numer 25 w godzinach urzędowanie.

Print Friendly, PDF & Email
Zapraszamy na filmowe zimowe świętowanie
Komunikat

Wielkość czcionki
Kontrast