Nasze kroki ku kulturze – Stowarzyszenie Krajka Więcbork

Od września 2022 roku realizowany był projekt pod nazwą “Nasze kroki ku kulturze” realizowany przez Stowarzyszenie Krajka Więcbork dzięki dofinansowaniu ze środków Fundacji PZU.

W ramach projektu uczestnicy w dwóch krokach zbliżyli się do instytucji kultury wyższej. Pierwszy krok to zapoznanie z instytucją, ideą i formami artystycznymi podczas spotkań w naszym “sąsiedztwie”. 

Uczestnicy – 50 harcerzy ze Szczepu Więcborskich Drużyn Harcerskich (drużyny z Sępólna i Więcborka) wzięli udział w 3 spotkaniach studyjnych (z chórem Lutnia, Orkiestrą Sępoleńską oraz Panem Dominikiem Gostomskim – dyr. MGOK w Kamieniu Krajeńskim), a także 4 wyjazdach na spektakle do instytucji kultury.

W murach Teatru im. Wiliama Horzycy młodzież zapoznała się z najróżniejszymi podejściami do jednej sceny podczas “Ćwiczeń Stylistycznych”, które przedstawiały tę samą scenę, na dworcu na 20 sposobów, które spośród 99 możliwych wylosowali właśnie widzowie. Tak też zobaczyliśmy spotkanie na dworcu w wersjach: tragicznej, monochromatycznej, komicznej, a nawet… nagiej! 

W Operze Nova harcerze poznali klasykę operetki – Zemstę Nietoperza – zwaną największym dziełem Johanna Straussa. Tytułowy Nietoperz najpierw ośmieszony, zatryumfował w ostatnim akcie ukazując wszystkim, że karma wraca. Wszystko to opasane widowiskową scenografią i budzącą podziw grą aktorską, przeniosło nas na salony XVI wiecznego Wiednia. Niech żyje nam Szampański Strauss!

 

Sam Adam Sztaba przywitał nas w Filharmonii Pomorskiej na koncercie Orchiestra 4 young – koncercie symfonicznym zagranym przez uczniów i studentów Bydgoskich Szkół Muzycznych. Motywem koncertu była wolność, a usłyszeliśmy podczas niego w najnowszych aranżacjach Adama Sztaby utwory takie jak “Nie Pytaj o Polskę”, “Mury”, “Nie nie nie”. Koncert pięknymi brzmieniami wzbudził dreszcze zachwytu wśród harcerzy i ich opiekunów.

“Something rotten – czyli coś się psuje” to musical opowiadający o dwójce braci, którzy chcąc prześcignąć samego Szekspira, zasięgnęli rady Wyroczni, która zaleciła im napisać dzieło życia renesansowego poety. Tak powstał “Omlet”, przeinaczony przez Wyrocznie z Hamleta. Spektakl przeniósł nas do pięknej Florencji, a wyjechaliśmy oczarowani, zarówno Gdynią, zwiedzonym Akwarium jak i Spektaklem w Teatrze Muzycznym.Nasze kroki ku kulturze zbliżyły uczestników do odwiedzonych instytucji. Cały projekt powiązany był związany z ankietą, która miała na celu zbadanie zainteresowanie kulturą wyższą wśród młodzieży oraz efekty realizacji projektu. Przeprowadzone ankiety – początkowa i ewaluacyjna ukazały przyczyny niekorzystania z tych możliwości. Wiemy także, która z odwiedzonych instytucji wzbudziła największy zachwyt i co zapadło naszym harcerzom szczególnie w pamięć.

Czy to nasze ostatnie podejście do podobnych projektów? Oczywiście, że nie! W tym roku złożymy projekt z zamiarem otrzymania kolejnego grantu na podobne działania. – Kacper Sosnowski – koordynator projektu – Stowarzyszenie Krajka Więcbork.

Działania realizowane przez Stowarzyszenie Krajka Więcbork dzięki dofinansowaniu Fundacji PZU. 

Z błękitnym niebem i zieloną mocą!  

Kacper Sosnowski

Print Friendly, PDF & Email
Uwaga na fałszywe SMS-y od oszustów
Wiosenna zbiórka odpadów wielkogabarytowych oraz sprzętu RTV i AGD

Wielkość czcionki
Kontrast