Obchody rocznicy powrotu Więcborka do Rzeczypospolitej Polskiej

24 stycznia z inicjatywy Burmistrza na Więcborskim Rynku odbyły się uroczystości rocznicowe.  Po 148 latach niewoli, zaborów, Więcbork na mocy ustaleń zwartych w Traktacie Wersalskim wrócił do swej macierzy, odrodzonej, niepodległej, najświętszej Rzeczypospolitej Polskiej.

W przemówieniu okolicznościowy Zastępca Burmistrza Jacek Masztakowski przybliżył trud jaki podjęli mieszkańcy Więcborka by odbudować, to co zostało zniszczone. Nie tylko wysiłek rąk ludzkich ale i serc się do tego przyczynił  “…bo nikt nie kwestionował tego, że przywiązanie do Ojczyzny, że patriotyzm, to najwyższe wartości. Patriotyzm nie oznacza nacjonalizmu. Patriotyzm bierze się z miłości, z poczucia utożsamienia się ze wspólnotą, ze wspólnoty kultury, historii. I taki patriotyzm był wtedy i w równym stopniu potrzebny jest dzisiaj.

Patriotyzm, który wpatrzony jest w przyszłość, ale musi mieć też korzenie w przeszłości. Musi mieć pamięć, bo nie ma patriotyzmu bez pamięci. Próbujemy tę pamięć uparcie budować i odbudowywać, i na tej drodze nie może być zakrętów.

Patriotyzm to dzisiaj, walka o miejsce Polski w Europie, która wkroczyła w nową fazę, walki o bezpieczeństwo Polski, o jej tożsamość narodową i suwerenność, ale także walka o zachowanie tych wartości, które pozwoliły nam przetrwać, które stanowią dzisiaj o naszej sile.

Niewątpliwie najcenniejszą rzeczą dla nas dla synów tej ziemi jest wolne, suwerenne i niepodległe państwo. Państwo w którym najcenniejszą rzeczą jest naród, który ma poczucie wolności i jest niezłomny w dążeniu do tego, by swoje wolne i niepodległe państwo zatrzymać, utrzymać i mieć. I tacy właśnie jesteśmy, my Polacy, od pokoleń i mamy prawo być z tego dumni. Pamiętając słowa ministra J. Becka wypowiedziane w 1939 r. Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenną. Tą rzeczą jest honor. Pokazujmy, że jesteśmy narodem dumnym, że przed nikim w Europie nie musimy padać na kolana. Walczmy o to abyśmy byli partnerami w sojuszach a nie tylko kopciuszkiem narodów…”

Po przemówieniu delegacje złożyły kwiaty i znicze pod Pomnikiem Orła Białego oraz wzięły udział w uroczystej Mszy Świętej Dziękczynnej.

 

Print Friendly, PDF & Email
Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w Więcborku
Nabór na stanowisko Animatora obiektu Moje Boisko Orlik 2012

Wielkość czcionki
Kontrast