PÓŁKOLONIE LETNIE 2017 w ramach programu VI Festiwal Ekologiczny Zielono Mi 2017 – Pożyteczne Owady

 

30 maja wspólnie z Kołem Pszczelarzy w Więcborku rozpoczęliśmy realizację projektu „Pożyteczne owady”, który ma na celu rozwijanie wśród uczestników poczucia współodpowiedzialności za stan naszego środowiska, a także przybliżenie zagadnień związanych z ochroną przyrody, apiturystyką, a także ochroną pszczół.
31 lipca 2017 rozpoczęły się półkolonie letnie „Pożyteczne owady”
Zajęcia edukacyjno – rekreacyjne dzięki uprzejmości SOŁTYSÓW zostaną przeprowadzone w dziewięciu miejscowościach Gminy Więcbork, wg następującego harmonogramu:
 31.07. – 04.08. WDK Sypniewo / Świetlica Wiejska Witunia /
 07.08. – 11.08. / Świetlica Wiejska Lubcza / Świetlica Wiejska Pęperzyn /
 14.08. – 18.08. / Świetlica Wiejska Suchorączek / Świetlica Wiejska Runowo Krajeńskie /
 21.08. – 25.08. / Świetlica Wiejska Puszcza / Świetlica Wiejska Zakrzewska Osada /
 28.08. – 01.09. / Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku /
Przewidujemy następujące aktywności:
 zajęcia zapoznawcze, integracyjne, rekreacyjne, animacyjne
 zajęcia teatralne
 zajęcia plastyczne
 zajęcia muzyczne
 zajęcia fotograficzne
 wakacyjne mini studio nagrań
 wizyta w pasiecie, obserwacja życia owadów, pracy pszczelarzy, pokaz sprzętu, pogadanka edukacyjna, ognisko
W każdej miejscowości, w ramach półkolonii zostanie zbudowany Domek dla pożytecznych owadów, w którym potencjalni lokatorzy będą mogli bezpiecznie przezimować. Również w pełni lata znajdą się chętni na noclegi, które odpracują, zapylając rośliny i pomagając nam w walce ze szkodnikami. Owady potrzebują schronienia przed deszczem, niskimi temperaturami i polującymi na nie drapieżnikami. Niegdyś znajdowały je w słomianych strzechach, szparach między cegłami, w starych oknach skrzynkowych, zakamarkach w piwnicach i na strychach domów. Dziś, gdy dachy często pokrywamy blachą, ściany gładko tynkujemy, budynki uszczelniamy, dzicy lokatorzy mają utrudnione zadanie. Wielu z nich ginie zimą, a tym, co przeżyją, w skrzętnie posprzątanym ogrodzie trudno znaleźć dobre miejsce. Z naszej pomocy chętnie skorzystają bzygi i złotooki, trzmiele, pszczoły murarki, łowiki i wiele innych pożytecznych stworzeń.
Serdecznie zapraszamy na półkolonie dzieci w wieku od 6 do 14 lat, (dzieci poniżej 6 roku życia pod opieką rodziców, bądź prawnych opiekunów).
Zajęcia są nieodpłatne, warunkiem jest wypełnienie zgody rodziców, do pobrania tutaj i dostarczenie jej do Sołtysa lub biura MGOK w Więcborku.

Ponadto w ramach projektu zostaną zrealizowane
• Konkurs fotograficzny „Ścieżką natury” – sierpień – wrzesień 2017
Konkurs będzie miał charakter otwarty, osoby niepełnoletnie mogą wziąć w nim udział za zgodą rodziców lub prawnych opiekunów. Każdy uczestnik ma prawo nadesłać 10 zdjęć w określonym regulaminem formacie. Zwycięzcy wybrani przez jury otrzymają nagrody rzeczowe. Wręczenie nagród odbędzie się na spotkaniu podsumowującym projekt.

• Święto Pszczoły – 13 sierpnia 2017
Na festyn integracyjny z elementami promocji krajeńskiej tradycji pszczelarskiej, który odbędzie się na Rynku Miejskim w Więcborku zaprosimy uczestników półkolonii, partnerów, władze samorządowe, Sołtysów, Rolników. W ramach Święta Pszczoły przewidujemy:
– zabawy teatralne „Zycie pszczół”, miodowy poczęstunek, degustację miodu, pokaz maszyn z pasiek pszczelarskich, konkursy o tematyce ochrony pszczół i proekologicznej, zabawy integracyjne, wystawa twórców ludowych, stoiska pszczelarzy, spotkanie z prof.dr.hab. Jerzym Wilde – Kierownikiem Katedry Pszczelnictwa Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.

• Spotkanie edukacyjne „Pożyteczne owady – FINAŁ” wrzesień 2017r.
Podsumowanie projektu odbędzie się w Sali widowiskowej Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku, w czasie spotkania przedstawiona zostanie prezentacja multimedialna oparta o zdjęcia i filmiki z poszczególnych etapów realizacji programu. Wręczone zostaną nagrody laureatom konkursu fotograficznego „Ścieżką natury”, otwarta zostanie wystawa pokonkursowa.

Print Friendly, PDF & Email
Ostrzeżenie meteorologiczne nr 45
Muzyka Starego Wiednia na Więcborskim Rynku.

Wielkość czcionki
Kontrast