Bydgoski Teatr Lalek “Buratino” w Więcborskiej Bibliotece

Dnia 18 sierpnia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miało miejsce przedstawienie Bydgoskiego Teatru Lalek „Buratino” pt. „Ach ta Mysia”. Wydarzenie odbyło się w ramach tegorocznych „Dni Więcborka”.

Teatr „Buratino” jest jedynym w Bydgoszczy teatrem stacjonarnym dla dzieci. Utworzyła go grupa absolwentów szkół teatralnych i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Był i jest odpowiedzią na potrzebę stworzenia teatru dla bardzo młodego widza. Działalność placówki to wypełnianie pustej przestrzeni w edukowaniu pociech przez sztukę. Wszystkie spektakle są przygotowywane w konwencji lalkowo-żywoplanowej. Repertuar jaki ma do zaoferowania teatr „Buratino” przedstawia się imponująco. To utwory najpopularniejsze i najpoczytniejsze a będące zarazem skarbnicą wiedzy o życiu. Twórcom w ich pracy przyświeca konkretny cel. Chcą aby pociechy obecne na ich przedstawieniach lepiej poznawały otaczającą je rzeczywistość. Aktorzy pragną również wychować młodego widza w duchu umiłowania sztuki. Chcą być nie tylko wykonawcami ale partnerami rodziców i opiekunów w wychowawczym procesie młodego pokolenia. Siedzibą Bydgoskiego Teatru Lalek „Buratino” jest scena Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.  

W niedzielę 18 sierpnia mali widzowie mieli sposobność obejrzeć spektakl pt. „Ach ta Mysia”. To zabawna opowieść o trojgu mieszkańców pewnego domu: myszce o imieniu Mysia, kocie Kiciusiu i gospodyni Maryni. Przedstawienie stanowi pochwałę prawdziwej przyjaźni. Przekonuje oglądających, że przyjaźń może połączyć nawet największych z pozoru wrogów. Przecież nie można w żaden sposób uznać za przyjaciół kota i mysz. Dzięki aktorom bydgoskiego teatru staje się to możliwe. Dzieci dowiedziały się także, że nie warto być w życiu samotnym – a zgoda zawsze przynosi wymierne korzyści. Atutem spektaklu oprócz dynamicznej gry aktorów była z  pewnością muzyka. Podkreślała ona przeżycia bohaterów i akcentowała ich konkretny w danej chwili nastrój. Klasyczna komedia omyłek, prezentowana w Letniej Czytelni więcborskiej książnicy jest dziełem Jefima Czepowieckiego.

Nagrodą dla aktorów były gromkie brawa. Słuchacze bowiem nie tylko oglądali sztukę ale także w niej uczestniczyli. Uczyniło to z całości lekcję teatralną. Oklaskami zostali nagrodzeni: reżyser i autor scenografii – Czesław Sieńko. Nie można zapomnieć o aktorach czyli Izabeli Gordon-Sieńko, Karolinie Kasprzak i Adrianie Wiśniewskim. Uznanie należy się także osobie, która stworzyła projekty lalek czyli Jackowi Zagajewskiemu. Muzykę doskonale wpisującą się w treść przedstawienia skomponował Mirosław Gordon. 

Aktorzy Bydgoskiego Teatru Lalek „Buratino” wywarli na widowni niezwykle pozytywne wrażenie. Potwierdza to nie tylko reakcja najmłodszych ale również słowa obecnych wówczas rodziców. Mamy nadzieję, że Letnia Czytelnia przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku będzie jeszcze kiedyś sceną dla kolejnej ciekawej i radosnej sztuki teatralnej.

Print Friendly, PDF & Email
Wyjątkowy Koncert Chóru „Lutnia” z Więcborka
Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 56/2019 - burze z gradem

Wielkość czcionki
Kontrast