Biblia na przestrzeni wieków – wystawa w CAL

W ramach obchodów XXIII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w niedzielę czternastego listopada Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku zaprosiła więcborczan i mieszkańców całego powiatu sępoleńskiego do Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Hallera na niecodzienną wystawę pt. „Biblia na przestrzeni wieków”.

Prezentowana w  Więcborku, na finał tegorocznego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej,  ekspozycja jest własnością kolekcjonera-bibliofila i pasjonata Jarosława Gaudka, który od dwóch lat gromadzi oryginały Biblii w różnych wydaniach i tłumaczeniach. Poza tym księgoznawca zbiera kopie i faksymile świętych ksiąg katolików, prawosławnych, protestantów i wyznawców judaizmu. Żniński miłośnik Biblii na wystawie zdołał zaprezentować tylko fragment swoich zbiorów, ale nawet ta ich część zrobiła na zwiedzających niezapomniane wrażenie. Wszystkie eksponaty różniły się formą, kształtem, wielkością, materiałami z jakich zostały wykonane, miejscem i językiem wydania oraz językiem z jakiego były tłumaczone.

Zwiedzający mogli obejrzeć i  nawet dotknąć najcenniejszych zbiorów, do których bibliofil zaliczył Biblię  wydaną w 1648 roku, Wulgatę z roku 1716, Biblię rosyjską pisaną cyrylicą datowaną na 1913 rok, tłumaczenie Biblii według Marcina Lutra  z 1765 – przepastną kilkukilogramową księgę, pisaną dużą czcionką, przekłady Biblii według Jakuba Wujka datowane na 1860 rok, Biblię Gdańską. Poza tym zaprezentowano kopię Nowego Testamentu z 1551, w której dominują obrazki, oryginalną przedwojenną Torę pisaną na pergaminie  oraz jad-wskaźnik liturgiczny w judaizmie. Akcesorium zakończone jest kształtem dłoni z wysuniętym palcem wskazującym służącym do pokazywania fragmentów czytanego tekstu Tory. Odwiedzający obejrzeli również Biblie pisane slangiem młodzieżowym, Biblie wydane jako komiks, miniaturowy modlitewnik wielkości paznokcia z modlitwą „Ojcze Nasz” w kilkunastu językach…

Większość prezentowanych eksponatów punktowo oświetlono i  ułożono na jutowych tkaninach, kilka rozmieszczono na oryginalnych żydowskich  tałesach. Nie zabrakło starej prasy drukarskiej, glinianych tabliczek, dzbanów i amfor. Całość dopełniało kilkanaście plansz omawiających zwoje Qumran znad Morza Martwego, Kodeks  z Aleppo, Septuagintę, Wulgatę, Torę, działalność Cyryla i Metodego, Erazma z Rotterdamu, Marcina Lutra, Wiliama Tydele, Biblię Guttenberga, Biblię Królewiecką, Biblię Leopolity, Biblię Gdańską, Biblię Pielgrzyma.

 Jarosław Gaudek – właściciel kolekcji o nieprzeciętnej elokwencji, jak wytrawny muzealnik i bibliofil niestrudzenie oprowadzał wszystkich zwiedzających i ze swadą rozprawiał o zgromadzonych przez siebie egzemplarzach Biblii. Jego dar opowiadania sprawił, iż praktycznie podczas całego dnia nie miał  chwili wytchnienia. Przygotowanie żnińskiego kolekcjonera okazało się perfekcyjne. Co ważne nie były to wyuczone formułki, ale żywa dyskusja z oglądającym, okraszona ciekawymi szczegółami i anegdotami.

Ekspozycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Zwiedzający wystawę pojawiali się do późnych godzin wieczornych. Ta  niecodzienna wystawa prezentująca „Biblię na przestrzeni wieków” była godnym zakończeniem XXIII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. 

Print Friendly, PDF & Email
Ostrzeżenie meteorologiczne
Terminy najbliższych szczepień na terenie Gminy Więcbork

Wielkość czcionki
Kontrast