Mieszkańcy miasta i gminy Więcbork hucznie świętowali obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości

Uroczyste obchody stulecia odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską odbywały się w całym kraju, świętował również Więcbork.
 
Narodowe Święto Niepodległości tradycyjnie rozpoczęło się od przemarszu, tym razem był on wyjątkowy ponieważ do odradzającego się po zaborach Więcborka w odświętnym korowodzie wjechał sam Generał Józef Haller i Ułani. Przemarsz poprowadzili żołnierze ze 104 Batalionu Logistycznego w Wałczu, za nimi jechali Ułani, kareta z gen. Józefem Hallerem i dziewczęta. Następnie maszerowała klasa mundurowa z Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Więcborku i uczniowie niosący flagę polski, kolejne szły mażoretki, które uświetniały przemarsz wspaniałą choreografią. W obchodach nie mogło zabraknąć również więcborskiej Orkiestry Dętej pod batutą Karola Koziela, która poprzedzała poczty sztandarowe. W uroczystym przemarszu i obchodach stulecia odzyskania Niepodległości na zaproszenie Burmistrza Więcborka Waldemara Kuszewskiego udział wzięli również burmistrzowie poprzednich kadencji: Pan Andrzej Chrzanowski (kadencja 1990 -1994), Pan Andrzej Marach (kadencja 1994 – 2006), Pan Paweł Toczko (kadencja 2006 – 2014).
 
Na Placu Jana Pawła II – przed Pomnikiem Orła Białego, gdzie odbyły się główne uroczystości zgromadziły się tłumy mieszkańców miasta i gminy. Podczas uroczystego podniesienia flagi państwowej na maszt orkiestra dęta odegrała hymn państwowy, który odśpiewali wszyscy zgromadzeni na placu wpisując się tym samym w wydarzenie “Niepodległa do hymnu”.
 
Następnie Burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym przypomniał historię rozbiorów i czasów Polski i Polaków pod zaborami. Podkreślił również jak ważna jest pamięć o historii Polski, że powinniśmy być dumni będąc Polakami i zaprosił do wspólnego świętowania w to radosne święto!
 
Po odczytaniu przez Porucznika Macieja Sarnowskiego Apelu Pamięci nastąpiła Salwa Honorowa, po której przedstawiciele gminy oraz wielu instytucji i organizacji złożyli wiązanki pod Pomnikiem Orła Białego.
 
Całość uświetnił występ Anny Kamińskiej – pracownika Środowiskowego Domu Samopomocy w Więcborku, która zaśpiewała utwór “To nasze miejsce, to nasz kraj”. 
           Następnie Burmistrz Więcborka wraz ze swoimi poprzednikami, postacią gen. Józefa Hallera, przedstawicielem Związku Emerytów Panią Danutą Kaplar oraz   dziećmi wypuścili białe gołębie symbolizujące pokój. Po chwili nad Placem Jana Pawła II pojawiło się 100 gołębi na 100 lecie Niepodległej. 
 
Po uroczystościach przy pomniku Orła Białego w Kościele Rzymskokatolickim pw. Wniebowzięcia NMP i świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza proboszcz parafii ks. Adam Andrzejczak odprawił mszę św. w intencji Ojczyzny.
 
Po mszy św. Placu Jana Pawła II ponownie zapełnił się mieszkańcami, dla których Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowały mnóstwo atrakcji. Na początku na scenie odbył się  koncert Więcborskiej Orkiestry Dętej pod batutą Pana Karola Koziela. Kolejnym punktem programu były występy młodszych i starszych uczniów ze szkół gminnych. MGOK zapraszał na herbatę z imbirem, chleb ze smalcem, swojską kiełbasę i słodkie przekąski. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z pamiątkami patriotycznymi. Burmistrz ufundował kocioł wojskowej grochówki, po którą ustawiała się długa kolejka. MGBP zapraszała do obejrzenia wystawy pt. “Ojcowie Niepodległości”, a dodatkowo do wybicia sobie pamiątkowej, okolicznościowej monety, którą zaprojektowano specjalnie na tę okazję.
 
Uroczyste obchody tego dnia zakończył koncert Chóru “Lutnia” pt. NIEPODLEGŁA, który w więcborskiej parafii odśpiewał patriotyczne pieśni ze swojej nowej płyty. Wszyscy uczestnicy koncertu otrzymali w prezencie wspomnianą płytę, która jest ukoronowaniem wielomiesięcznej pracy dyrygenta chóru “Lutnia” Karola Szmidta oraz wszystkich chórzystów.
 
CZEŚĆ I CHWAŁA NIEPODLEGŁEJ RZECZPOSPOLITEJ!

Print Friendly, PDF & Email
Uwaga! Ćwiczenia!
ŚWIĘTUJMY RAZEM ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI

Wielkość czcionki
Kontrast