Chór „Lutnia” z Więcborka w Programie Pierwszym Polskiego Radia !

Historia radiowych nabożeństw jest bardzo bogata. Po raz pierwszy Mszę świętą Polskie Radio transmitowało w maju 1927 r. z katedry w Poznaniu – jako pierwsza na świecie rozgłośnia państwowa. Niedzielne nabożeństwo miało swoje stałe miejsce w ogólnopolskim programie Polskiego Radia. Nieobecne w czasie wojny – zniknęło z anteny w 1949 r. na 31 lat. Powróciło we wrześniu 1980 r. na mocy porozumień sierpniowych. W niedzielę 20 września 1980 r. o godzinie 9.00 w kościele Świętego Krzyża w Warszawie, została odprawiona pierwsza Msza święta transmitowana na cały kraj przez Polskie Radio. Była to zasługa strajkujących w Gdańsku i w całej Polsce stoczniowców, efekt jednego z postulatów, w którym domagano się wolności słowa, w tym także dostępu do środków przekazu przedstawicieli różnych wyznań. Przy radioodbiornikach zgromadziło się wówczas 10 milionów słuchaczy. Po latach wykaz 21 postulatów został wpisany na listę najważniejszych dokumentów świata UNESCO – Pamięć Świata.

Od września 1980 r. z kościoła pw. Świętego Krzyża w Warszawie transmitowana jest cotygodniowa Msza święta. Transmisję realizuje Polskie Radio. W latach 1980–1982 Msza docierała do słuchaczy za pośrednictwem Programu II (na falach średnich). Od 1982 do 1989 na falach ultrakrótkich i długich w programie IV Polskiego Radia, a od 1989 na falach długich w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Obecnie Mszy świętej wysłuchać można w każdą niedzielę o godzinie 9.00. Liturgia radiowa to forma uczestnictwa nie tylko dla chorych, lecz także dla osób starszych lub pracujących w niedziele. W Eucharystii w języku polskim biorą udział także osoby mieszkające poza krajem. Śpiewem w mszy św. posługują chóry i schole warszawskie oraz te spoza stolicy. Homilie ukazują się drukiem w wydawanych co roku tomach – zbiorach kazań świętokrzyskich. Msza święta w radiowej Jedynce każdego tygodnia skupia przy radioodbiornikach 5-6 milionów ludzi.

Bazylika Świętego Krzyża – to kościół znajdujący się przy ul. Krakowskie Przedmieście 3, w dzielnicy Śródmieście w Warszawie. Przed kościołem znajduje się słynna figura Chrystusa dźwigającego krzyż. Losy figury zostały przypomniane m.in. przez Jana Pawła II podczas jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 r. W filarach świątyni wmurowane są urny z sercami Fryderyka Chopina oraz Władysława Reymonta. W kościele znajdują się też epitafia m.in. bł. Honorata Koźmińskiego, Ignacego Krasickiego, Zygmunta Krasińskiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Adama Mickiewicza, Bolesława Prusa, Juliusza Słowackiego, Władysława Sikorskiego, Stanisława Wigury i Franciszka Żwirki.

W niedzielę 4 września 2022r., w tym szczególnym miejscu, miał zaszczyt zaśpiewać podczas Mszy świętej Chór „Lutnia” z Więcborka pod kierownictwem dyrygenta Karola Szmidta. Praca włożona w przygotowania zaowocowała. Chór prowadził śpiew wraz z ludem, a także a cappella wykonał Alleluja i pieśni: Czego chcesz od nas Panie, Już gościsz Jezu i Ave Maria. Psalm wykonał Karol Szmidt. Po Mszy świętej chórzyści wraz z dyrygentem usłyszeli wiele miłych słów, podziękowań i gratulacji.  Osoby zaangażowane w realizację transmisji radiowej ponownie zaprosiły Chór „Lutnia” z Więcborka do Warszawy. Dla Stowarzyszenia Chór „Lutnia” z Więcborka było to kolejne ważne i cenne doświadczenie. Chór ma już na koncie śpiew podczas Mszy świętej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach transmitowanej w TVP1 o godzinie 7.00 – 12 lipca 2020r. (1,7 miliona widzów) oraz  śpiew podczas Mszy świętej w kościele pw. Świętego Krzyża w Warszawie transmitowanej przez Program Pierwszy Polskiego Radia o godzinie 9.00 – 4 września 2022r. (5-6 milionów radioodbiorców). To wspaniałe, że chórzyści – mieszkańcy Gminy Więcbork kontynuują ponad stuletnią tradycję chóru „Lutnia” i są w stanie sprostać tak wysoko ustawionej poprzeczce. Z pewnością to zasługa wszystkich chórzystów, którzy rozwijają swój talent i znajdują czas na próby i występy, dyrygenta Karola Szmidta, który wyznacza kolejne cele i przekazuje swoje umiejętności oraz prezesa Jacka Krzyżanowskiego, który pomaga zdobyć środki finansowe na realizacje planów.

Jeśli ktoś nie miał okazji wysłuchać transmisji radiowej nagrania są dostępne na stronie internetowej Polskiego Radia.

Uczestnictwo w chórze to jednak nie tylko ciężka praca. Wycieczka do Warszawy była dwudniowa i wszyscy uczestnicy mieli okazję spędzić sobotę w Suntago wodnym parku rozrywki i rekreacji. W niedziele zaś po Mszy świętej każdy mógł spędzić czas według własnego pomysłu w stolicy. Z pewnością był to wspaniały i niezapomniany czas.

Print Friendly, PDF & Email
„ZUS bez barier” – spotkanie w CAS
Ostrzeżenia meteorologiczne - Burze z gradem

Wielkość czcionki
Kontrast